Reklama

Strona główna

Rezultaty debaty obywatelskiej ESA. "Należy działać globalnie"

Zdjęcie grupowe polskich uczestników Debaty Obywatelskiej ESA, fot. Dawid Gacek
Zdjęcie grupowe polskich uczestników Debaty Obywatelskiej ESA, fot. Dawid Gacek

We wrześniu Europejska Agencja Kosmiczna zorganizowała, jednocześnie w 22 krajach członkowskich, bezprecedensową debatę o wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Po raz pierwszy w rozmowach na ten temat wzięli udział zwykli obywatele. O ile ilościowe dane o opiniach uczestników były dostępne niemal od razu to na wyniki jakościowe trzeba było poczekać dłużej. Przedstawione rekomendacje obywateli państw członkowskich będą stanowić ważną wskazówkę dla Jana Woernera, dyrektora generalnego ESA w kształtowaniu przyszłej polityki agencji.

10 września br. w 22 krajach członkowskich ESA o teraźniejszej i przyszłej eksploatacji przestrzeni kosmicznej dyskutowało blisko 2 tys. osób. W Polskiej edycji debaty uczestniczyło w w podrzeszowskiej Jasionce około 60 osób. Dyskusja była podzielona na 5 bloków tematycznych:

  1. „Kosmos i ja”,

  2. „Rola Europy w eksploracji i eksploatacji przestrzeni kosmicznej”,

  3. „Kosmos pod kontrolą”.

  4. „Lecimy w kosmos!”,

  5. „Przygotowując przyszłość przestrzeni kosmicznej dla Europy”.

92% uczestników całego wydarzenia wyraziło satysfakcję z jego przebiegu, a 95% stwierdziło, że ESA powinna organizować tego typu akcje w przyszłości. 94% ankietowanych w pełni lub w znacznym stopniu ufa agencjom kosmicznym z Europy.

Czytaj też: Bezprecedensowa debata ESA w Rzeszowie

Aż 84% debatujących była zdania, że powinniśmy chronić kosmos przed zanieczyszczeniem , potencjalnie niebezpiecznym czy szkodliwym oddziaływaniem ze strony człowieka. Taka sama część badanych uznała, iż Agencja powinna aktywnie zabiegać o otwarcie przestrzeni kosmicznej dla jakiegoś rodzaju aktywności ze strony podmiotów, które dotąd mało z niej korzystały – np. szkół, organizacji pozarządowych bądź artystów. 89% pytanych chciałoby mieć możliwość włączenia się w realizowane programy kosmiczne na zasadzie wolontariatu. Zdaniem 69% dyskutantów Europejska Agencja Kosmiczna powinna skupić się na działaniach zwiększających bezpieczeństwo. Szczegółowe wyniki debaty znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

Bardziej ogólne wnioski, jakie Agencja otrzymała po analizie ankiet wypełnionych przez uczestników debaty są następujące:

  • należy działać globalnie; ludzie ci postrzegają siebie jako „obywateli świata” i reprezentantów ludzkości; Wszechświat widzą jako dobro wspólne,

  • o kosmos trzeba dbać, zachowywać się w nim świadomie, posprzątać śmieci z orbity robiąc to dla przyszłych pokoleń,

  • należy działać innowacyjnie, a korzyści z eksploracji kosmosu przełożą się na nasze życie codzienne i przyszłość; na początek warto powrócić na Księżyc,

  • działalność ESA powinna być interaktywna; należy utrzymać wysoki stopień komunikacji ze strony Agencji ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami oraz angażować społeczeństwa w realizację projektów kosmicznych.

Debata obywatelska ESA wpisuje się w działalność Dyrektora Generalnego Agencji Jana Woernera, który dąży do szerszego zaangażowania obywateli we wszystko co związane w wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Woerner zachęca do przeprowadzenia podobnych dyskusji w szkołach czy stowarzyszeniach. Dyrektor Generalny powiedział również, że rekomendacje obywateli były brane pod uwagę podczas Rady Ministerialnej ESA, w ramach koncepcji Space 4.0i. 

Czytaj też: Rada Ministerialna ESA. "W erze Space 4.0"

Reklama
Reklama

Komentarze