Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Rezultaty naboru kandydatów do VI edycji konkursu stażowego ARP i ZPSK

Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]
Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]

Wyłoniono zwycięzców konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Listę dziesięciu laureatów ujawniono 29 czerwca br. podczas konferencji branżowej „Forum Sektora Kosmicznego”. Niebawem wskazani młodzi specjaliści rozpoczną sześciomiesięczne staże w podmiotach działających w polskim sektorze kosmicznym.

Program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” – realizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego – jest pierwszym i największym tego typu programem organizowanym w Polsce (jednym z trzech w Europie). Adresatami programu są absolwenci studiów wyższych pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Celem Konkursu jest wyłonienie absolwentów i młodych naukowców branży kosmicznej do zrealizowania płatnych staży w instytutach naukowych, jednostkach badawczych oraz przedsiębiorstwach prowadzących działalność w sektorze kosmicznym, a będących przy tym członkami Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Do VI edycji konkursu Rozwój kadr sektora kosmicznego zgłosiło się 83 kandydatów. Spośród nich firmy polskiego sektora kosmicznego wybrały dziesięciu stażystów. Listę wyłonionych osób przedstawili podczas Forum Przemysłu Kosmicznego dyrektor Biura Rozwoju Technologii ARP, Paweł Pacek oraz prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Paweł Wojtkiewicz – w obecności wiceprezesa zarządu ARP, Pawła Kolczyńskiego.

Niżej przedstawiamy podaną listę laureatów konkursu (zaczynając od przyjmujących ich na staż podmiotów):

  • Astronika Sp. z o.o. - Piotr Torchała
  • BitbyBit Sp. z o.o. - Marcin Badowski
  • Centrum Badań Kosmicznych PAN - Szymon Jarczewski
  • Creotech Instruments S.A. - Kinga Woźniak
  • GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. - Kamil Serafin
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa - Daria Żyła
  • PIAP Space Sp. z o.o. - Paweł Janusiak
  • Progresja Space Sp. z o.o. - Jan Paczkowski
  • Sener Polska Sp. z o.o. - Kamil Siemionek
  • WiRan Sp. z o.o. - Filip Getek

 

Program stażowy ARP i ZPSK cieszy się rosnącą renomą i coraz większym zainteresowaniem polskich studentów i absolwentów. Inicjatywa została doceniona m.in. przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który przyznał programowi Rozwój kadr sektora kosmicznego nagrodę w kategorii najlepszych praktyk studenckich – m.in. za to, że bardzo wielu stażystów otrzymuje szansę, by kontynuować po stażu pracę zawodową w sektorowych przedsiębiorstwach i ośrodkach.

ARP S.A. współfinansuje staże do poziomu 50 proc. wynagrodzenia stażysty w firmie z sektora MŚP oraz 20 proc. w przypadku firm dużych. Staż trwa 6 miesięcy, a jego rozpoczęcie nastąpi wraz z początkiem lipca br. Co do ogółu, stażyści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4000 lub 5000 zł brutto w zależności od posiadanego wykształcenia.

image
Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu [arp.pl]

Tegoroczna odsłona konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” odbywała się już po zapowiedzeniu nowej formuły organizacyjnej programu, realizowanego przez ARP i ZPSK już od blisko 5 lat. Rozwinięcie modelu ma bazować na przeprowadzonej analizie poprzednich pięciu edycji inicjatywy. Wnioski, jakie tutaj wyciągnięto, obejmują dążenie do "umiędzynarodowienia" programu, funkcjonującego teraz pod nową nazwą Polish Space Fellowship Program – chodzi o umożliwienie realizacji staży w firmach polskiego sektora kosmicznego także młodym kandydatom z zagranicy. "Chcemy, żeby polskie firmy przyjmowały ludzi, którzy mają być może takie kompetencje, których w Polsce jeszcze nie mamy w tej chwili" – zaznaczył w tym kontekście Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP, opisując planowane zmiany na wcześniejszej konferencji Kosmiczne Ścieżki Kariery (z ubiegłego miesiąca). Jak wówczas zapowiedziano, nowy zamysł ma być komplementarny z dotychczasową ścieżką popularyzacji praktyk stażowych wśród młodych polskich inżynierów.

Jak potwierdzili organizatorzy, przez inicjatywę Rozwój kadr sektora kosmicznego przeszło w poprzednich pięciu odsłonach razem 52 stażystów, wyłonionych spośród 422 nadesłanych kandydatur. Swoje obowiązki stażowe wykonywali oni łącznie w 30 różnych firmach, które dołączyły do programu na przestrzeni wszystkich jego odsłon. Co istotne - 77 proc. absolwentów poprzednich edycji programu otrzymało bezpośrednio później ofertę pracy w firmach, w których odbywało staż.

Co na tym tle również ciekawe, blisko 1/3 z łącznej liczby stażystów miała wykształcenie spoza nauk inżynieryjnych. "Program stażowy był początkowo adresowany tylko do inżynierów i dopiero w trakcie jego realizacji usłyszeliśmy od firm, że nie tylko inżynierowie są bardzo potrzebni w firmach kosmicznych [...] Mniej więcej od trzeciej edycji staż jest dostępny dla nie-inżynierów" – podkreślił reprezentujący ARP Paweł Pacek.

Reklama

Komentarze

    Reklama