Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Rosja i Chiny zorganizują wspólne misje kosmiczne? "Zbieżność celów strategicznych"

Statek Sojuz na orbicie okołoziemskiej. Fot. Roskosmos / roscosmos.ru
Statek Sojuz na orbicie okołoziemskiej. Fot. Roskosmos / roscosmos.ru

W rosyjsko-chińskich relacjach pojawia się coraz więcej sygnałów wzajemnych dążeń do pogłębienia współpracy obu państw w sektorze kosmicznym. Jak deklarują czołowi przedstawiciele rosyjskich władz, planowana kooperacja obejmuje szeroki i zróżnicowany zakres inicjatyw, zarówno o charakterze przemysłowym (w branży technologii rakietowych), jak i badawczo-rozwojowym – na czele z daleką eksploracją kosmosu. Sprzyja temu zbieżność celów Moskwy i Pekinu, w tym planowana przez obie stolice załogowa misja na Księżyc.

Powodem najnowszych medialnych rozważań na temat planów rosyjsko-chińskiej współpracy w branży kosmicznej stały się komentarze rosyjskiego wicepremiera, Dmitrija Rogozina, ujawnione w połowie lipca br., po zjeździe przedstawicieli władz regionalnych i przedsiębiorców obu państw w Jekaterynburgu na Uralu. Obok zadeklarowanego dogodnego politycznego i branżowego klimatu dla zacieśniania relacji wzajemnych z Chinami, padły również zapewnienia o znaczących postępach w rozmowach dwustronnych na temat zasad współdziałania agencji kosmicznych, kooperacji przemysłowej w produkcji rakiet nośnych i wspólnego rozwoju systemów nawigacji. Co więcej, Rogozin podkreślił również uczestnictwo obu partnerów narodowych w przygotowaniach do nawiązania współpracy, której zwieńczeniem mają być wspólne misje załogowe oraz długodystansowe wyprawy na Księżyc i Marsa.

Bieżące deklaracje stanowią kolejny w ostatnim czasie sygnał wzmożonego zaangażowania obu stron relacji w działania na rzecz zacieśnienia współpracy branżowej. Na początku tego miesiąca – 6 lipca br. – wicepremier Rogozin zakomunikował mediom chińskie zainteresowanie nabyciem rosyjskich silników rakietowych na użytek rodzimego programu kosmicznego. Jeszcze wcześniej, w maju 2016 roku pojawiły się doniesienia o rozpoczęciu wspólnych rosyjsko-chińskich prac nad zunifikowanymi standardami produkcji i montażu urządzeń na bazie technologii kosmicznych, zwłaszcza tych niezbędnych do realizacji przyszłych załogowych misji księżycowych. Przedmiotem rozmów miało być również ujednolicenie procedur kosmicznego dokowania i dostosowanie typów przyłączy elektrycznych.

W czerwcu tego roku rosyjski ambasador w Chinach, Andriej Denisow ujawnił w tej kwestii, że na miejscu również trwają rozmowy dotyczące ewentualnej współpracy w zakresie produkcji silników rakietowych dla ciężkich rakiet, obsługi i rozbudowy stacji kosmicznych, a także realizacji długodystansowych lotów pozaziemskich. Głównym punktem zainteresowania w ostatnim ze wskazanych obszarów pozostaje w dalszym ciągu koncepcja wspólnej załogowej wyprawy na Księżyc. Jeszcze do niedawna – przed wydatnym okrojeniem środków budżetowych w marcu 2016 roku – rosyjskie plany w tym zakresie zakładały samodzielną misję księżycową, której realizacja w opcji bezzałogowej miała nastąpić do 2025 roku. Połączenie narodowych potencjałów może stanowić kluczowy czynnik reaktywacji tych planów.

Współpracy będzie niewątpliwie sprzyjać zbieżność projektów rosyjskich i strategicznych celów w chińskim programie kosmicznym, w którym załogowa misja na Księżyc jest w dalszym ciągu jednym z priorytetów. Chiny liczą w tym zakresie na wszelkie wsparcie, które pozwoli przyspieszyć osiągnięcie celu nadrzędnego, jakim jest budowa stałej bazy na naturalnym satelicie Ziemi, a nawiązanie współpracy z Rosją może wydatnie przyspieszyć jego realizację.

Czytaj też: Rosyjski sektor kosmiczny w niemocy? Echa opinii wicepremiera Rogozina

Reklama

Komentarze

    Reklama