Reklama

Nawigacja

Rosja: osiem nowych satelitów nawigacyjnych do końca 2017 roku

  • Artystyczna wizja obiektu 2016 WF9, gdzieś w pobliżu orbity Jowisza. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech
    Artystyczna wizja obiektu 2016 WF9, gdzieś w pobliżu orbity Jowisza. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS wzbogaci się o osiem satelitów do końca 2017 roku - informuje Roskosmos. Pierwszy z nowych instrumentów trafi na orbitę do końca maja br. 

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS wzbogaci się o osiem satelitów do końca 2017 roku - poinformował Andrei Volkow, który stoi na czele wydziału Roskosmos odpowiedzialnego za kosmiczne systemy nawigacyjne. Będą to najprawdopodobniej instrumenty generacji M. Pierwszy z nowych satelitów ma trafić na orbitę jeszcze w maju br. 

W chwili obecnej GLONASS składa się on z 29 satelitów spośród, spośród których 24 są operacyjne. Ostatni rosyjski satelita nawigacyjny trafił na orbitę w lutym br. Na system składa się także rozbudowa sieć stacji naziemnych rozmieszczonych m.in. w Moskwie (Centrum Kontroli Naziemnej), Petersburgu, Jenisejsku, Komsomolsku nad Amurem i w Brasílii w Brazylii. W marcu br. Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos poinformowało, że do końca 2016 roku przekaże pełną kontrolę nad naziemną infrastrukturą rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej.

Docelowo do 2025 roku na orbicie mają się znaleźć 44 satelity, co będzie kosztować 1,3 mld USD. Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami systemu: Glonass-K2, którego pierwsze instrumenty mają trafić na orbitę w 2018 roku i Glonass-KM. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!