Reklama

Technologie wojskowe

Rosja uruchomi w 2016 roku dwa radary dalekiego zasięgu

  • Antena rosyjskiego radaru Woroneż. Fot. mil.ru
    Antena rosyjskiego radaru Woroneż. Fot. mil.ru

Rosja systematycznie uzupełnia sieć radarów pozahoryzontalnych „Woroneż”, wchodzących w skład systemu antybalistycznego. Pozwalają one jednak również na śledzenie niemal wszystkich statków powietrznych nad Europą, Morzem Śródziemnym i częścią Azji. 

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, iż w 2016 roku zostaną uruchomione dwa kolejne radary „Woroneż-M” o zasięgu 6,5 tys. km, zdolne do śledzenia nawet 500 obiektów latających jednocześnie. Będą to kompleksy radiolokacyjne w Kraju Krasnojarskim (środkowa północna Syberia), oraz na terenie Ałtaju (przy granicy z Chinami). Mają one objąć swym zasięgiem kierunek wschodni i północno-wschodni. W minionych latach uruchomiono stacje „Woroneż” m. in. w rejonie Petersburga i  Kaliningradu, skąd śledzi ona cały ruch powietrzny nad Europą, sięgając swym zasięgiem poza Wyspy Brytyjskie, czy Półwysep Iberyjski. Kolejne stacje z okolic Armawiru (Kraj Kransnodarski) i Irkucka (Syberia) obejmują swoim działaniem część Pacyfiku, Morze Śródziemne i Bliski Wschód.

W minionym roku rozpoczęto również budowę stacji „Woroneż” w Arktyce, która ma zabezpieczyć wykrywanie celów nadlatujących od północy. Trwają również prace nad radarem tego typu w rejonie Orenburga. Do roku 2020 (rosyjskie ministerstwo obrony podaje też termin 2018 roku) system stacji bardzo dalekiego zasięgu ma zostać spięty w jednolitą strukturę obrony antybalistycznej. Równocześnie będzie umożliwiał wykrywanie i śledzenie ruchu w większości baz lotniczych i lotnisk cywilnych w promieniu tysięcy kilometrów od granic Federacji Rosyjskiej.

Dwie uruchamiane w bieżącym roku stacje będą przez wiele miesięcy działać w trybie testowym. Badania poprawności działania w przypadku radarów dalekiego zasięgu są długotrwałe, ponieważ służą one nie tylko sprawdzeniu podstawowych ich parametrów, ale również kalibracji stacji oraz ustawieniu tabeli odległości w różnych porach roku i warunkach atmosferycznych. Po skalibrowaniu i przetestowaniu stacje przejdą w tryb operacyjny i zostaną włączone do systemu obrony powietrznej i kosmicznej Federacji Rosyjskiej.

Głównym zadaniem radarów „Woroneż” w systemie obrony jest wykrywanie i śledzenie pocisków balistycznych oraz manewrujących. Wraz z radarami, modernizacji i rozbudowie podlega system dowodzenia, zarządzania i komunikacji. Prowadzona jest rozbudowa i unowocześnianie centrów dowodzenia w Serpuchowie i Komsomolsku nad Amurem. Są to elementy zintegrowanego systemu wczesnego ostrzegania, mającego zwiększyć zarówno możliwości obronne, jak i odwetowe Rosji. 

Reklama

Komentarze

    Reklama