Rosja: Wojskowy satelita komunikacyjny wystrzelony rakietą Proton

21 grudnia 2018, 13:23
blagovest
Schemat satelity serii Blagovest. Ilustracja: ISS Reshetnev

Rakieta nośna Proton-M wyniosła rosyjskiego militarnego satelitę telekomunikacyjnego. Urządzenie trafi na orbitę geostacjonarną. Obok zadań wojskowych będzie służyć też celom cywilnym.

Mierzący 58 m pojazd Proton-M wzniósł się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego start nastąpił 21 grudnia 2018 r. o godzinie 1:20 czasu polskiego. Rakieta poleciała z opcjonalnym górnym stopniem Briz-M. To właśnie ten człon rakiety jest odpowiedzialny za dostarczenie w ciągu kilku godzin ładunku użytecznego na odpowiednią pozycję na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Proton przetransportował tym razem w przestrzeń kosmiczną wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Blagovest-13L. Urządzenie powstało na zlecenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zadaniem satelity będzie zapewnianie łączności pomiędzy rosyjskimi bazami wojskowymi.

Blagovest-13L powstał nakładem sił przedsiębiorstwa Informacyjne Systemy Satelitarne im. M. F. Reszetniowa (ang. ISS Reshetnev). Zbudowano go w oparciu o platformę satelitarną Ekspress-2000. Anteny dla satelity dostarczyła firma Thales Alenia Space.

Satelita wyposażony jest w transpondery sygnału dla pasm Ka oraz Q. Planowany okres jego eksploatacji wynosi 15 lat.

Telekomunikacyjny Blagovest-13L jest w założeniu urządzeniem dual-use. Przede wszystkim ma służyć celom militarnym, jednak będzie zdolny wypełniać również zadania cywilne. Te drugie mają dotyczyć zaspokajania potrzeb związanych z telefonią, dostępem do internetu oraz transmisją sygnału dla nadawców medialnych.

Blagovest-13L to trzeci umieszczony w kosmosie satelita konstelacji Blagovest. Wcześniej poleciały Blagovest-11L (w sierpniu 2017 r.) i Blagovest-12L (w kwietniu 2018 r.).

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Siedzik
piątek, 21 grudnia 2018, 16:46

Wystrzelenie rakiety Proton-M to jak granie w rosyjską ruletkę - 9 nieudanych na 102 odpalenia. Ale skoro Angara może pełnić tylko rolę w propagandowym cyrku Kremla, to odpalamy postsowiecką technikę jak leci!

yaro
piątek, 21 grudnia 2018, 16:04

10 grudnia 2018 miał miejsce udany test hiperdźwiękowej rakiet Cirkon. W czasie próby rakieta osiągnęła (w/g źródeł amerykańskich) prędkość 8 Macha. Przyjęcie rakiety na uzbrojenie nastąpi prawdopodobnie w przeciągu roku a produkcja seryjna rozpocznie się w 2021.