Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosjanie proponują turystyczne loty wokół Księżyca

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Rosyjska spółka branży kosmicznej, RKK Energia wchodzi we współpracę z amerykańską firmą Space Adventures w celu realizacji lotów turystycznych w kierunku Księżyca. Projekt ma docelowo pozwolić na zasilenie prywatnymi środkami okrojonego państwowego programu lotów załogowych choć sam wymaga podjęcia na wstępie dużych inwestycji.

Rosyjskie Rakietowo-Kosmiczne Przedsiębiorstwo „Energia” im. S. P. Korolowa poinformowało o rozpoczęciu przygotowań do lotów turystycznych w kierunku Księżyca, w których ma wziąć udział grupa ośmiu cywilnych pasażerów. Organizowana misja będzie miała typowo komercyjny charakter, a jej założeniem będzie wykonanie przelotu wokół naturalnego satelity Ziemi. Projekt przewidziano do realizacji we współpracy z amerykańską firmą Space Adventures, która zapewnia Rosjanom wsparcie w poszukiwaniach klientów zainteresowanych wykupieniem tej nietypowej usługi.

Koszt uczestnictwa oszacowano przy tym na 150 mln USD na osobę. Podróż rozpocznie się od ok. 10-dniowego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, skąd rozpocznie się właściwa podróż w stronę Srebrnego Globu. Kosmiczni turyści będą mogli zobaczyć powierzchnię Księżyca z minimalnej odległości 100 km. 

Misja ma zostać przeprowadzona z użyciem pojazdów kosmicznych Sojuz. Zanim jednak statek obsłuży pierwsze loty, będzie musiał przejść gruntowną modernizację, obejmującą rozbudowę modułu załogowego, wzmocnienie ochrony przed promieniowaniem kosmicznym oraz zapewnienie dodatkowych zapasów mocy i paliwa. To z kolei oznacza konieczność poniesienia wysokich nakładów początkowych, które w sytuacji poważnego okrojenia budżetu rosyjskiego programu kosmicznego mogą okazać się trudne do wypracowania. Same przygotowania będą również wymagały znacznego nakładu czasu pracy.

Jak wynika ze wstępnych zapowiedzi, pierwszy komercyjny lot kosmiczny wokół Księżyca mógłby nastąpić do 2020 roku. W realizacji zamierzenia powinna pomóc zapowiedziana redukcja rosyjskiej załogi ISS z trzech do dwóch kosmonautów, która umożliwi wygospodarowanie przestrzeni dla prywatnych uczestników. Dyrektor generalny spółki Energia, Władimir Sołncew, potwierdził przy tym, że oferta lotu w kierunku Księżyca odpowiada zapotrzebowaniu klientów. Zgodnie z jego zapewnieniami, wśród chętnych zadeklarowanych w pierwszej kolejności znalazł się m.in. reżyser James Cameron. Potwierdzono również, że chęć udziału wyraziła bliżej nieokreślona rodzina narodowości japońskiej.

Statek kosmiczny Sojuz został zaprojektowany w 1960 roku jako część radzieckiego załogowego programu księżycowego. Z czasem wypracował sobie pozycję jednego z najbardziej niezawodnych i najczęściej wykorzystywanych pojazdów kosmicznych. Sojuz był używany do transportu kosmonautów na stacje kosmiczne Salut i Mir. Aktualnie służy do przewozu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!