Reklama

Pocisk balistyczny UR-100UTTKh został wystrzelony z podziemnego silosu w ramach testów przez instalację wchodzącą w skład 13. Rakietowej Dywizji Orienburską, której sztab znajduje się mieście Jasnyj (w Obwodzie Orienburskim).Celem testu było zweryfikowanie możliwości bojowych rakiet międzykontynentalnych, którym wcześniej przedłużono resurs eksploatacyjny. Próba okazała się udana i pocisk osiągnął wyznaczony cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Zgodnie z informacjami podanymi przez rosyjskie media podczas zeszłotygodniowej próby rakiety miał miejsce test hipersonicznego pojazdu szybującego zdolnego do manewrowania w końcowej fazie lotu. Ostatni prawdopodobny test tej broni miała miejsce w kwietniu br. także z wykorzystaniem rakiety typu UR-100N UTTKh.

Rosjanie opracowują broń hipersoniczną w ramach projektu 4202 przede wszystkim z myślą o przełamywaniu najnowszych amerykańskich systemów strategicznej obrony przeciwrakietowej. Głowice szybujące Yu-71/-74 przemieszczające się z prędkością nawet Mach 10 mają wejść do służby po 2020 roku i stanowić uzbrojenie nowej generacji ciężkiego pocisku balistycznego RS-28 "Sarmat". Ma to umożliwić Rosjanom wykonywanie precyzyjnych uderzeń jądrowych lub być może także konwencjonalnych z użyciem międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Czytaj więcej: Rosyjska głowica hipersoniczna gotowa do służby?

UR-100UTTKh (kod NATO: SS-19 Mod 3 Stiletto) to rakieta trzystopniowa na paliwo ciekłe o zasięgu ponad 10000 km, która może przenosić do 6 głowic atomowych. Pierwsze takie pociski wprowadzono do służby w 1979 r. Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego dysponują obecnie ok. 30 pociskami tego typu. Broń jest obecnie wycofywana i zastępowana przez nowsze systemy.

MD/AH

Reklama
Reklama

Komentarze