Pojazd hipersoniczny Ju-74 przystosowany do przenoszenia głowic jądrowych jest gotowy do służby - donoszą rosyjskie media. Nawet kilkanaście głowic tego typu zdolnych do rozwijania prędkości Mach 10 będzie mogła przenosić największa rosyjska rakieta balistyczna RS-28 Sarmat. Rosjanie opracowują broń hipersoniczną w ramach projektu 4202 przede wszystkim z myślą o przełamywaniu najnowszych amerykańskich systemów strategicznej obrony przeciwrakietowej.
Rosja rozwija broń hipersoniczną od początku wieku. W maju br. odbył się test eksperymentalnej głowicy typu Ju-71. Prace nad systemami hipersonicznymi miały nabrać tempa w wyniku wybuchu konfliktu na Ukrainie i pogorszenia relacji z Zachodem. Wstępnie zakładano, że pierwszy pułk mający na uzbrojeniu głowice hipersoniczne osiągnie gotowość operacyjną w latach 2020-2025 i będzie rozmieszczony w bazie Dombarowskij (obwód orenburski). Obecne doniesienia mogłyby wskazywać, że doszło do przyśpieszenia tych prac. Biorąc jednak pod uwagę ściśle tajny charakter projektu oraz fakt, że ujawniane informacje dotyczące postępu prac nad rosyjską bronią strategiczną mają często charakter propagandowy należy traktować je z rezerwą.
Warto przypomnieć w tym kontekście, że w lipcu br. Aleksiej Sołodownikow z Akademii Wojsk Rakietowych poinformował, że Moskwa prowadzi prace nad bombowcem strategicznym zdolnym do operowania w przestrzeni kosmicznej i wykonywania uderzeń na dowolny cel na Ziemi w ciągu dwóch godzin, co jednak zostało szybko zdementowane przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Należy przy tym odnotować, że prace nad manewrującą głowicą hipersoniczną o oznaczeniu DF-ZF (WU-14) prowadzą Chiny.
Czytaj więcej: Dalej, szybciej i z większą precyzją rażenia. Broń hipersoniczna - (nie)odległa przyszłość?