Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosjanie wysłali na ISS zaopatrzenie i satelitę z drukarki 3D

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Rakieta Sojuz 2.1a, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek kosmiczny Progress MS. Wiezie on ponad 2 tony zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także małego satelite typu CubeSat 3U zbudowanego z wykorzystaniem techniki druku 3D. 

W dniu 31 marca br. trzystopniowa rakieta Sojuz 2.1a, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek kosmiczny Progress MS. Pojazd ma się połączyć z modułem Zvezda Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w dniu 2 kwietnia br. Lot ma być okazją dla rosyjskich kontrolerów do przetestowania nowego oprogramowania i wyposażenia komunikacyjnego statków Progress w wersji MS. Warto odnotować, że w przyszłości te same systemy mają posłużyć także w programie załogowego statku kosmicznego Sojuz ACTS przygotowywanego pod kątem misji księżycowych. 

Czytaj też: Rosja ogranicza swój program kosmiczny. Misja księżycowa zagrożona?

Na pokładzie Progressa znajduje się 2425 kg zaopatrzenia przeznaczonego dla stacji w tym żywność, części zamienne, paliwo, a także wyposażenie naukowe.  Pojazd ma pozostać podczepiony do ISS przez około pół roku, do połowy października br. Na jego pokładzie znajduje się też nanosatelita Tomsk-TPU-120 standardu CubeSat 3U o wymiarach 300 x 100 x 100 mm opracowany na Politechnice w Tomsku. Co warto odnotować zbudowany jest on z wykorzystaniem druku 3D i wyposażony jest w pierwszą na świecie baterie elektryczną wytworzoną z cyrkonu w tej technologii. Głównym celem jego przewidzianej na sześć miesięcy misji jest sprawdzenie technik budowy nanosatelitów z myślą o ich przyszłej optymalizacji. Tomsk-TPU-120 zostanie wypuszczony w przestrzeń kosmiczną podczas jednego ze spacerów załogi na zewnątrz stacji. 

Niedawno misje zaopatrzeniową na ISS wysłali również Amerykanie z wykorzystaniem statku kosmicznego Orbital ATK Cygnus, który przywiózł 3,6 tony ładunku przeznaczonego dla międzynarodowej grupy astronautów.   

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!