Reklama

KOSMONAUTYKA

Rozległe panele zasilające sondy JUICE w całej okazałości

Ilustracja: ESA/ATG medialab [esa.int]
Ilustracja: ESA/ATG medialab [esa.int]

Koncern Leonardo finalizuje dostawę satelitarnego systemu fotowoltaicznego przeznaczonego dla sondy badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), JUICE. Szczególnych rozmiarów panele zasilające osiągnęły etap gotowości do opuszczenia firmowych zakładów w Mediolanie – jak wskazuje producent, to największe tego typu urządzenia, jakie dotąd stworzono dla misji międzyplanetarnej. Dziesięć takich paneli będzie obsługiwać misję JUICE w trakcie wypatrywania śladów życia w podpowierzchniowych oceanach, które mogą być ukryte pod lodowymi „skorupami” księżyców Jowisza.

Dziesięć paneli fotowoltaicznych dla misji JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) jest już gotowych. Przygotowywana wyprawa badawcza jest wiodącą misją programu eksploracyjnego Cosmic Vision w realizacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w której ważny wkład ma Włoska Agencja Kosmiczna (ASI). Koncern Airbus, jako główny wykonawca, opracowuje i integruje pojazd kosmiczny JUICE. Leonardo dostarcza do niego panele, których odbiorcą jest Airbus Defence and Space Netherlands - wydział opracowuje systemy fotowoltaiczne dla misji międzyplanetarnej. Zgodnie z deklaracjami Leonardo, pandemia COVID-19 nie przeszkodziła w dotrzymaniu terminów dostaw.

Produkując panele solarne dla misji JUICE, Leonardo kontynuuje ścieżkę doświadczeń i doskonalenia technologii, jaką zastosowano wcześniej w ramach misji Rosetta. "Panele dla sondy JUICE łącznie mają powierzchnię 85 metrów kwadratowych, co czyni je największym systemem fotowoltaicznym kiedykolwiek zbudowanym dla misji między planetarnej" - wskazano w okolicznościowym komunikacie.

Sonda JUICE, która ma wystartować w 2022 roku, będzie prowadzić badania Jowisza i jego lodowych księżyców - Ganimedesa, Kallisto i Europy, które są uważane za najciekawsze z powodu rozległych wodnych pokładów znajdujących się pod powierzchnią ich lodowych "skorup". Zarówno powierzchnia, jak i warstwy wewnętrzne zostaną zbadane w poszukiwaniu oznak sprzyjania rozwojowi życia.

Podróż sondy JUICE na Jowisza będzie trwała prawie osiem lat, podczas których panele słoneczne zapewnią energię niezbędna dla działania instrumentów pokładowych. Po osiągnięciu celu, sonda będzie znajdować się w odległości około 780 mln km od Słońca i będzie musiała działać w ekstremalnych warunkach.

image
Rozkład instrumentów sondy ESA JUICE. Ilustracja: ESA/ATG medialab [esa.int]

Odległość Jowisza od Słońca to wyzwanie, które wymagało przeprowadzenia odpowiednich badań i wdrożenia konkretnych i zoptymalizowanych technologii zdolnych do działania w temperaturach tak niskich, jak -230 stopni Celsiusza i w warunkach nieomal całkowitego braku światła (około 1/27 ilości światła docierającego do Ziemi). Stałe generowanie zasilania jest wymogiem zasadniczym, bez spełnienia którego misja się nie uda i nie zrealizuje swoich celów.

W ramach misji JUICE, poza dostarczeniem paneli fotowoltaicznych, koncern Leonardo uczestniczy w produkcji teleskopu optycznego JANUS oraz spektometru podczerwieni MAJIS, czyli dwóch wysoce zaawansowanych instrumentów naukowych. Za opracowanie teleskopu JANUS odpowiedzialna jest ASI przy wkładzie i pod kierownictwem naukowym ze strony INAF (National Institute for Astrophysics - Krajowy Instytut Astrofizyki). MAJIS jest opracowywany przez francuski instytut IAS, a finansowany przez CNES i ASI.

W mediolańskich zakładach Nerviano trwają także prace nad budową paneli fotowoltaicznych dla Europejskiego Modułu Serwisowego (European Service Module), który ESA dostarczy na potrzeby trzeciej wyprawy promu Orion – jako wkład w program ARTEMIS, jaki NASA rozwija w celu przeprowadzenia bezpiecznego powrotu człowieka na Księżyc. Europejski Moduł Serwisowy, zasilany systemami fotowoltaicznymi firmy Leonardo, będzie transportować kapsułę Orion, gwarantując systemy podtrzymywania życia i bezpieczną podróż astronautom.

Koncern Leonardo dostarczył już panele dla pierwszych dwóch misji programu ARTEMIS, zaplanowanych na lata 2021 i 2023. Mają one na celu bezzałogowe zweryfikowanie i przetestowanie nowego systemu transportu oraz pierwszy załogowy przelot wokół Srebrnego Globu. Panele solarne dla trzeciej misji ARTEMIS polecą w kosmos w roku 2024, z nadzieją na powrót ludzi na powierzchnię Księżyca po ponad półwieczu od historycznego lądowania w 1969 roku.

W obszarze technologii kosmicznych koncern Leonardo wyspecjalizował się w produkcji satelitarnych paneli zasilających. Spółka ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie konstruowania generatorów fotowoltaicznych i jednostek zasilających, opracowanych w ramach uczestnictwa w szeregu misji międzynarodowych, takich jak: Herschel, Planck, Lisa-Pathfinder, GAIA, Aeolus, COSMO-SkyMed, Euclid, ExoMars TGO, Exomars 2022, Meteosat Third Generation, MetOp Second Generation.

Źródło: Leonardo/ESA


image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!

 

Reklama

Komentarze

    Reklama