Reklama

Polska

Rozwiązania satelitarne dla rolnictwa precyzyjnego podczas największych targów rolniczych w Polsce

Zoptymalizowana trasa oraz praca maszyn rolniczych śledzona przez GNSS i wizualizowana na mapie. Fot. ©GSA/Jeroen Verschoore
Zoptymalizowana trasa oraz praca maszyn rolniczych śledzona przez GNSS i wizualizowana na mapie. Fot. ©GSA/Jeroen Verschoore

Możliwości zastosowania technologii satelitarnych w rolnictwie precyzyjnym były zagadnieniem zaprezentowanym przez firmę Astri Polska podczas tarów Agro Show w Bednarach koło Poznania, które odbyły się w dniach 22-25 września. Akcja promocyjna została zorganizowana w ramach projektu E-Knot, którego celem jest zwiększenie współpracy w ramach GNSS pomiędzy nauką, przemysłem i ośrodkami B+R.  Agro Show, to największe targi rolnicze w Polsce.

Technologie satelitarne są od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane przez rolników na całym świecie. Dotyczy to zarówno GNSS, jak i informacji pozyskanych za pośrednictwem zobrazowań satelitarnych. Dzięki połączeniu obydwu wspomnianych technik rolnicy mogą osiągnąć optymalizację produkcji. Przykładem może być m.in.: poprawa efektywności w zakresie nawożenia czy oceny jakości upraw. Dodatkowo, GNSS umożliwia wprowadzenie automatyzacji wykorzystywanych maszyn rolniczych.

Zastosowanie technik satelitarnych w rolnictwie precyzyjnym w Polsce nie jest tematem nieznanym. Na krajowym rynku z powodzeniem działają już pierwsze firmy oferujące tego typu usługi. Astri Polska dostarcza zobrazowania satelitarne m. in. dla firmy SatAgro.

Akcja promocyjna Astri Polska jest realizowana w ramach projektu E-Knot, którego celem jest stworzenie silnej europejskiej współpracy w zakresie GNSS pomiędzy przemysłem, nauką i ośrodkami B+R. Projekt E-Knot jest finansowany przez Europejską Agencję GNSS (GSA) w ramach Programu Unii Europejskiej „Horyzont 2020”.

Udział w targach w Bednarach nie jest pierwszym wydarzeniem poświęconym tematyce rolniczej zorganizowanym w ramach tego projektu. W czerwcu br., Astri Polska była inicjatorem wydarzenia towarzyszącego konferencji „Agriculture for Life – Life for Agriculture” na Uniwersytecie Nauk Rolniczych i Weterynarii w Bukareszcie. Wydarzenie było poświęcone możliwościom zastosowania technologii satelitarnych w rolnictwie na terenie Rumunii, która posiada ku temu korzystne warunki m.in.: dzięki gospodarstwom cechującym się dużymi rozmiarami pól uprawnych.

Czytaj też: Zobrazowania satelitarne. Nowoczesny fundament bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama