Reklama

Strona główna

Rząd Luksemburga inwestuje w kosmiczne górnictwo

Satelita Prospector-X, ilustracja: Deep Space Industries
Satelita Prospector-X, ilustracja: Deep Space Industries

Rząd Luksemburga, firma Deep Space Industries i bank SNCI podpisały umowę, która zakłada partnerstwo w poszukiwaniu i komercyjnym wykorzystaniu surowców pozaziemskich. Obecne porozumienie jest wyrazem realizacji rządowego planu wspierania sektora surowców kosmicznych, który został przedstawiony w lutym br. przez wicepremiera i ministra gospodarki Luksemburga, Etienne Schneidera. 

Rząd Luksemburga, luksemburski oddział firmy Deep Space Industries oraz bank SNCI (Société Nationale de Crédit et d'Investissement) podpisały specjalną umowę, która zakłada partnerstwo w poszukiwaniu i komercyjnym wykorzystaniu surowców pozaziemskich. Rząd tego europejskiego kraju będzie również współfinansował projekty badawczo-rozwojowe związane z opracowywaniem technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w kosmicznym górnictwie. Jednym z pierwszych takich projektów jest demonstracyjny satelita Prospector-X opracowywany przez Deep Space Industries. W przyszłości amerykańska spółka stawia sobie za cel rozpoczęcie wydobycia surowców takich jak platynowce z asteroid w Układzie Słonecznym. Zdaniem przedstawicieli koncernu mogłoby to nastąpić już w 2023 roku z wykorzystaniem bezzałogowych sond różnej wielkości ważących od 25 do 150 kg. 

Prospector-X będzie niewielkim satelitą, w którym ma zostać sprawdzony system napędowy oparty na wodzie, awionika odporna na promieniowanie kosmiczne oraz systemy nawigacyjne. Sprzęt ma powstać w Luksemburgu, a jego przyszłym operatorem będzie ulokowany w tym kraju oddział Deep Space Industries. Oprócz rządu partnerem firmy w tym programie będzie także Uniwersytet Luksemburski. 

Obecne porozumienie jest wyrazem realizacji rządowego planu wspierania sektora surowców kosmicznych, który został przedstawiony w lutym br. przez wicepremiera i ministra gospodarki Luksemburga, Etienne Schneidera. W jego ramach przygotowywane są regulacje prawne, a także zachęty dla inwestorów z branży kosmicznego górnictwa. 

Czytaj też: Luksemburg skłania się ku inwestycjom w wydobycie surowców kosmicznych

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama