Reklama

SATELITY

Sąd odrzucił pozew Orbital ATK przeciwko DARPA

Ilustracja: DARPA
Ilustracja: DARPA

Sąd dystryktu Wirginia w Stanach Zjednoczonych Ameryki odrzucił 12 lipca 2017r. pozew Orbital ATK skierowany przeciwko Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA), stwierdzając, że amerykańska Krajowa Strategia Kosmiczna  (National Space Policy) nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego w USA.

Na początku tego roku DARPA wybrała będącą w rękach kanadyjskich firmę Space Systems Loral na głównego wykonawcę programu Robotic Servicing of Geosynchronous Satellites, w skrócie RSGS. Misja ta zakłada przygotowanie bezzałogowego statku kosmicznego, którego głównym zadaniem będzie serwisowanie satelitów znajdujących się na orbicie geostacjonarnej.

Czytaj też: Serwisowanie satelitów. Technologia mogąca zrewolucjonizować rynek operatorów satelitarnych [ANALIZA]

Zaraz po ogłoszeniu wyników przetargu przez DARPA, prywatne przedsiębiorstwo Orbital ATK pracujące nad własnym programem Mission Extension Vehicle 1, którego cele zbieżne są z założeniami  RSGS, skierowało pozew przeciwko tej agencji. Orbital ATK zarzuca DARPA, że naruszyła ona postanowienia Krajowej Strategii Kosmicznej obligujące administrację rządową do wspierania amerykańskiego przemysłu kosmicznego i zabraniające opracowywanie przez rządowe agencje misji, które mogłyby bezpośrednio konkurować z prywatnymi przedsięwzięciami.  W swoim piśmie Orbital ATK wyraziła także opinię, że decyzja DARPA spowoduje zmarnowanie milionów dolarów pochodzących od amerykańskich pochodników poprzez skierowanie funduszy i zaawansowanej technologii do podmiotu zagranicznego.

W swoim orzeczeniu Sąd uznał, że Krajowa Strategia Kosmiczna będąca rozporządzeniem  wykonawczym podpisanym przez Baracka Obamę w 2010 r. nie stanowi w USA źródła prawa powszechnie obowiązującego, ponieważ nie posiada ona umocowania prawnego wynikającego z konkretnego aktu prawnego Kongresu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że rozporządzenia wykonawcze prezydenta Stanów Zjednoczonych niekiedy mogą być źródłem prawa powszechnie obowiązującego w USA, kiedy umocowanie do ich wydania wynika z ustawy Kongresu. W tym przypadku jednak Krajowa Strategia Kosmiczna wydana została bez odpowiedniej delegacji.

Dodatkowo sąd stwierdził, że w tym konkretnym przypadku Krajowa Strategia Kosmiczna jest aktem administracyjnym wewnętrznym, którego przepisy skierowane są jedynie do organów administracji publicznej. W związku z tym jej postanowienia nie mogą stanowić źródeł uprawnień i obowiązków podmiotów zewnętrznych wobec organów władzy wykonawczej i na tej podstawie sąd zdecydował się odrzucić pozew, jaki Orbital ATK skierowało przeciwko DARPA.

Czytaj też: Ciąg dalszy amerykańskiej batalii sądowej o serwisowanie satelitów

Kamil Dobrowolski 

Reklama

Komentarze

    Reklama