PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Satelitarne plany firmy Exatel. Zapowiedź budowy systemu kontroli misji
Przy okazji podsumowania wyników finansowych za trzy dotychczasowe kwartały 2020 roku, polska spółka telekomunikacyjna EXATEL przedstawiła plany swojego rozwoju na kolejne lata. Wśród głównych przywoływanych zamierzeń wskazano rozpoczynaną budowę „teleportu satelitarnego oferującego możliwość kontroli misji”.
Zarząd polskiego operatora telekomunikacyjnego Exatel zaprezentował wyniki i wspomniane założenia na przyszłość we wtorek 27 października. Wśród wyróżnionych zamierzeń na najbliższy czas wskazano budowę teleportu satelitarnego z możliwością kontroli misji, dzięki któremu będzie można nie tylko nadawać i odbierać sygnał z satelitów, ale również sterować platformami satelitarnymi wyniesionymi już w przestrzeń kosmiczną.
Według firmy, polski teleport satelitarny będzie jedynym tego typu rozwiązaniem w Europie środkowo-wschodniej kontrolowanym przez spółkę Skarbu Państwa. Z jego usług będą mogły skorzystać organizacje i podmioty z kraju, jak i zza granicy. Planowany termin zakończenia inwestycji i oddania jej do użytku to druga połowa 2021 roku.
Exatel to polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT), cyberbezpieczeństwa oraz łączności satelitarnej - w tym ostatnim obszarze świadczy usługi od blisko dwóch lat. Firma planuje przy tym zwiększony nacisk na rozwój także upstream'owego potencjału satelitarnego. Na początku 2020 roku wiceprezes Rafał Magryś ogłosił strategię rozwoju tego segmentu usług firmy. Jego celem jest budowa oraz wyniesienie w przestrzeń kosmiczną polskiego satelity.
Exatel od dwóch lat świadczy usługi łączności satelitarnej. Dlatego postanowiliśmy zrobić kolejny krok do przodu zgodnie z zaplanowanymi przez nas etapami. I pierwszy z nich zaczynamy właśnie realizować. Mówię tutaj o budowie teleportu satelitarnego z możliwością kontroli misji. Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko nadawać i odbierać sygnał z satelit, ale również sterować platformami satelitarnymi wyniesionymi już w przestrzeń kosmiczną.
Jak dotąd, Exatel wyspecjalizował się przede wszystkim w telekomunikacji naziemnej. Według przedstawianych danych, spółka zbudowała i zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, liczącą ponad 20 500 km. Obsługuje transmisję danych we wszystkich polskich bankach komercyjnych i 91 spółkach sektora energetycznego.
Spółka zaprojektowała i zbudowała także sieć OST do łączności administracji rządowej. Zarządza połączeniami z 310 operatorami krajowymi i 136 zagranicznymi. Jest obecna w międzynarodowych punktach wymiany ruchu w Londynie, Frankfurcie, Amsterdamie, Moskwie, Kijowie, Pradze i Paryżu. Jest też m.in. pomysłodawcą projektu #Polskie5G – jednego hurtowego operatora ogólnopolskiej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej w standardzie 5G w paśmie 700MHz. Od 2017 roku należy w pełni do Skarbu Państwa, jest nadzorowana przez Ministra Aktywów Państwowych.
Jak podkreślają przedstawiciele Exatelu, projekty B+R to już nierozłączny element działalności firmy. Zwracają tutaj uwagę na zrealizowany pod koniec 2019 roku projekt TAMA – autorski anty-DDoS klasy operatorskiej. To stworzony w toku trwającego 18 miesięcy przedsięwzięcia ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju system z zakresu cyberbezpieczeństwa, który uruchomiono w sieci EXATEL. Po blisko 9 miesiącach jego funkcjonowania, chroni - według zapewnień - już ponad 80 klientów tego operatora telekomunikacyjnego. "Dziś nasz anty-DDoS TAMA działa jako w pełni funkcjonalne rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Takie, które nieustannie przez nas rozwijane (w ciągu ostatnich sześciu miesięcy dodaliśmy do niego aż 17 nowych funkcjonalności) przynosi nam wymierne korzyści" – powiedział wiceprezes Magryś.