Reklama

SATELITY

Beidou M-11 i M-12 już na orbicie. Chiny z nowym rekordem

Fot. chińskie media
Fot. chińskie media

W sobotę 25 sierpnia Chiny wystrzeliły dwa nowe satelity w ramach systemu nawigacyjnego Beidou (trzeciej generacji). Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Ustanowiony został również nowy rekord - to już 23 start chińskiej rakiety w tym roku.

Satelitarny system nawigacyjny BeiDou (BDS), to Chińska alternatywa dla GPS’a. Docelowo konstelacja składać ma się z 35 satelitów. Mają one być w stanie lokalizować obiekty ze znacznie wyższą rozdzielczością, niż w przypadku amerykańskiego odpowiednika (dokładność w wersji wojskowej ma wynieść 10 cm). Tworzony przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA) system rozwijany jest już od 18 lat (pierwsze testy miały miejsce w latach 2000-2003). Wyniesione M-11 i M-12, to 35. i 36. satelita zbudowane w ramach tego programu.

Ładunki zostały wyniesione na rakiecie Długi Marsz 3B z kosmodromu Xichang Satellite Launch Center w prowincji Syczuan, w południowych Chinach. Misja rozpoczęła się o godzinie 23:52 UTC i zakończyła powodzeniem 4 godziny później. Urządzenia zostały umieszczone na Średniej Orbicie Okołoziemskiej (MEO), około 22’000 km nad powierzchnią planety, z inklinacją wynoszącą około 55,5°.

Sobotnia misja była pod pewnym względem wyjątkowa. Był to 23. lot chińskiej rakiety w tym roku. Tym samym pobity został rekord rocznej liczby startów. Co ciekawsze w planach jest jeszcze 12 kolejnych misji do końca 2018 r. Trzy kolejne pary Beidou-3M mają zostać wyniesione jeszcze w tym roku. Beidou-3M13 i Beidou-3M14 we wrześniu, M15 i M16 w październiku, natomiast M17 i M18 w listopadzie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!