Reklama

SATELITY

Copernicus rozwija usługę monitorowania ruchów gruntu. Wyłoniono wykonawców

Fot. e-GEOS - Telespazio/ASI
Fot. e-GEOS - Telespazio/ASI

Szerokie europejskie konsorcjum firm i podmiotów instytucjonalnych stworzy, w porozumieniu z Europejską Agencją Środowiska, nową usługę monitorowania ruchów gruntu zintegrowaną z systemem obserwacji satelitarnej Copernicus. Funkcjonalność nazywana European Ground Motion Service (EGMS) umożliwi monitorowanie przemieszczeń powierzchni terenu z milimetrową dokładnością - z wykorzystaniem metody szeregów czasowych satelitarnej obserwacji radarowej.

Zamówienie przypieczętowano umową zawartą między Europejską Agencją Środowiska (EEA) a spółką e-GEOS, stojącą na czele szerokiego europejskiego konsorcjum zadaniowego ORIGINAL (OpeRatIonal Ground Motion INsar ALliance). Grupę sformowano na potrzeby ubiegania się o kontrakt w przetargu na wdrożenie najnowszej europejskiej usługi monitorowania ruchów gruntu (EGMS - European Ground Motion Service) w ramach programu Copernicus. Kontrakt będzie obowiązywał przez 4 lata, a jego wartość wyniesie około 6 mln EUR.

W skład grupy wchodzą m.in. niemieckie instytucje GAF i DLR (agencja kosmiczna), norweski instytut NORCE, a także Satelitarne Obserwatorium Geodezyjne LTK (SGO z Węgier), holenderska firma PPO.labs oraz włoska firma TRE ALTAMIRA. Będące jej liderem e-GEOS to spółka joint venture utworzona przez firmę Telespazio (80 proc. udziałów) oraz Włoską Agencję Kosmiczną (ASI - z 20 proc. udziałów).

Dzięki usłudze EGMS dostępne będą szczegółowe informacje na temat przesunięć gruntu w niemal całej Europie, w oparciu o analizy interferometryczne zobrazowań radarowych z satelity Sentinel-1. W ramach tej usługi możliwe będzie identyfikowanie i monitorowanie krótko- i długoterminowego ruchu gruntu spowodowanego zjawiskami naturalnymi, takimi jak tektonika, osiadanie gleby i osuwiska lub spowodowanego działalnością człowieka, jak podziemne wydobycia, a także wykrywanie ruchu infrastruktury krytycznej (np. mostów).

image
Fot. e-GEOS - Telespazio/ASI

Oferta produktowa i dane wygenerowane przez EGMS zostaną udostępnione osobom fizycznym i organizacjom na całym świecie za pośrednictwem łatwego w obsłudze interfejsu użytkownika - tak, jak ma to już miejsce w przypadku większości produktów Copernicus. Zamysłem jest dostarczenie informacji umożliwiających lepsze poznanie zjawisk ruchu gruntu i związanego z tym ryzyka w skali lokalnej, regionalnej i europejskiej.

Konsorcjum ORIGINAL ma wnieść do systemu wiedzę i doświadczenie z zakresu działania satelitarnych radarów interferometrycznych głównych partnerów e-GEOS - Norweskiego Centrum Badawczego (NORCE), włoskiej firmy TRE Altamira i niemieckiej firmy usługowej GAF, wspieranej przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), Służby Geologicznej Norwegii, holenderskiej firmy PPO.labs, Węgierskiego Satelitarnego Obserwatorium Geodezyjnego (SGO), brytyjskiego Earth Metrics oraz włoskiej firmy Nhazca, będącej pochodną rzymskiego Uniwersytetu Sapienza.

Od 2012 roku e-GEOS przewodzi już europejskiemu konsorcjum, w skład którego wchodzą również GAF i Telespazio Ibérica, które obsługuje Rapid Mapping of the Copernicus Emergency Management Service (CEMS) - usługę dostarczającą mapy satelitarne całego świata i informacje o istotnym znaczeniu dla reagowania na nagłe wydarzenia i klęski. Niedawno e-GEOS podpisał dodatkową umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na kontynuację przez cały rok 2021 działań polegających na pozyskiwaniu danych z misji Sentinel-1 i Sentinel-2 za pośrednictwem Centrum Kosmicznego Matera (Matera Space Centre).


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze