Reklama

SATELITY

Zestaw satelitów ICEYE gotów do lotu. Celem - rozwój własnej konstelacji

Ilustracja: ICEYE [iceye.com]
Ilustracja: ICEYE [iceye.com]

Fińsko-polska spółka satelitarna ICEYE odlicza ostatnie momenty do rozpoczęcia misji aż trzech nowych satelitów stanowiących uzupełnienie rozwijanej przez tę firmę konstelacji obrazowania radarowego. Pakiet zawierający instrumenty Iceye X8, -X9 oraz -X10 ma trafić na orbitę najwcześniej 21 stycznia 2020 roku, znacząco poszerzając zasób infrastruktury orbitalnej w posiadaniu przedsiębiorstwa. „Najbliższe miesiące bez wątpienia będą dla nas czasem intensywnego rozwoju” – zapewnia w kontekście oczekiwanego startu Rafał Modrzewski, dyrektor i współzałożyciel ICEYE.

Oczekiwane wystrzelenie dotyczy trzech lekkich satelitów wyposażonych w radar o syntetycznej aperturze (SAR - ang. Synthetic Aperture Radar), umożliwiający pozyskiwanie precyzyjnych zobrazowań powierzchni Ziemi. Cały zestaw zostanie wystrzelony w ramach jednej ze styczniowych misji rakiety SpaceX Falcon 9, wyznaczonej do przewiezienia obfitego, wieloskładnikowego pakietu lekkich satelitów różnych operatorów. Będzie to pierwsza dostawa orbitalna flagowego systemu nośnego firmy Elona Muska, która obejmie wyłącznie pomniejsze satelity w posiadaniu innych firm (misja Transporter-1 w ramach programu SmallSat Rideshare).

Datę startu wyznaczono pierwotnie na 21 stycznia 2021 roku, jednak w kontekście ostatnich przesunięć harmonogramu lotów możliwe jest, że termin ten ulegnie odłożeniu. Niemniej jednak, gdy już dojdzie do skutku, należąca do ICEYE konstelacja satelitów SAR powiększy się o trzy nowe urządzenia. Pierwszy z satelitów SAR tej konstelacji został umieszczony na orbicie w 2018 roku. Od tego czasu Spółka regularnie zwiększała swoje możliwości w zakresie tworzenia zobrazowań radarowych SAR.

Jak wskazują przedstawiciele firmy, powiększenie zarządzanej całodobowo z Warszawy konstelacji satelitów ma wydatnie przełożyć się na większe zdolności ICEYE w zakresie monitorowania powierzchni ziemskiego globu. Styczniowe przedsięwzięcie jest przy tym wskazywane jako zaledwie jedno z działań zaplanowanych przez ICEYE na 2021 rok. Firma w następnych miesiącach realizować chce dalszą kampanię wprowadzania na orbitę nowych instrumentów SAR.

"Zwiększenie liczby satelitów SAR w konstelacji ICEYE jest dla nas dużym krokiem naprzód" – podkreślił Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel firmy ICEYE. "Dzięki temu będziemy mogli w jeszcze większym stopniu spełniać kompleksowe potrzeby naszych klientów i dostarczać im usługi najwyższej jakości. Jednocześnie cały czas budujemy nowe satelity SAR, które niedługo zostaną wystrzelone na orbitę i w ten sposób powiększą naszą konstelację" – zapewnił dalej.

Satelity SAR w konstelacji ICEYE umożliwiają uzyskanie precyzyjnych i wiarygodnych zobrazowań Ziemi. Zdjęcia satelitarne SAR mogą być pozyskiwane niezależnie od warunków pogodowych, takich jak opady deszczu czy duże zachmurzenie. Aparatura SAR dostarcza także danych zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki temu może dostarczać zobrazowań w warunkach, w których pozyskanie danych z obserwacji optycznych nie jest możliwe, bądź jest utrudnione. Powiększenie konstelacji ICEYE umożliwić ma częstsze rewizyty satelitów nad rozległymi obszarami Ziemi, co przełoży się na lepsze wyniki w zakresie monitorowania wskazanych lokalizacji.

Po wejściu na rynek w 2015 roku firma ICEYE wprowadziła na globalny rynek obserwacji Ziemi ważną innowację w postaci pierwszego na świecie satelity obrazowania radarowego o masie nieprzekraczającej 100 kg. ICEYE umożliwia instytucjom państwowym oraz firmom prywatnym dostęp do aktualnych i dokładnych zdjęć satelitarnych. Dostarcza dane dla klientów m.in. z sektora obronnego, morskiego, rolnictwa, zasobów naturalnych, zarządzania kryzysowego, ubezpieczeń́, finansów. Mikrosatelity ICEYE wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi przy użyciu radaru SAR, z dużą częstotliwością, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

Reklama
Reklama

Komentarze