Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Ekspansja ICEYE za oceanem. Plany produkcji satelitów w USA

Ilustracja: ICEYE [iceye.com]
Ilustracja: ICEYE [iceye.com]

W dążeniu do ugruntowania rangi globalnego gracza w branży technologii satelitarnego obrazowania radarowego, firma ICEYE intensyfikuje swoją aktywność na rynku amerykańskim. Istniejący w USA regionalny oddział tej europejskiej spółki (o fińsko-polskim rodowodzie) zwerbował nowego dyrektora wykonawczego, który lokalnie pokieruje działaniami na rzecz pozyskiwania kluczowych klientów – zwłaszcza tych rządowych. Wraz z wyborem szefa miejscowego biura, zadeklarowano też dążenie do uruchomienia na amerykańskiej ziemi samodzielnej produkcji satelitów.

Wspomnianym nowym dyrektorem wykonawczym ICEYE US został dr Mark Matossian – wieloletni specjalista, pracujący wcześniej zarówno przy wielu biznesowych projektach satelitarnych, jak i na rzecz rządu amerykańskiego – w schyłkowej fazie programu obrony przeciwbalistycznej Strategic Defense Initiative, określanego powszechnie mianem Wojen Gwiezdnych i postępującego głównie w latach 80. XX wieku za kadencji prezydenta Ronalda Reagana. Podczas swojej dotychczasowej, ponad trzydziestoletniej kariery, dr Matossian zajmował się jednak głównie komercyjnymi projektami satelitarnymi, wśród których znalazły się inicjatywy takie jak Solstar Space Co. (firma działająca w partnerstwie z Blue Origin i NASA - na rzecz opracowania usług telekomunikacyjnych na bazie sieci satelitów z przeznaczeniem dla misji kosmicznych). Ostatnio dr Matossian zajmował się – przez ponad dekadę – zarządzaniem różnymi programami technologicznymi koncernu Google, będąc tam odpowiedzialnym m.in. za produkcję i uruchomienie konstelacji obrazowania Terra Bella.

Jak deklarują przedstawiciele ICEYE, zatrudnienie Matossiana jest zapowiedzią przyspieszonego rozwoju działalności ICEYE w USA, w tym planowanego rozszerzenia produkcji satelitarnej na obszarze Stanów Zjednoczonych. „Zwierzchnictwo Marka ma zasadnicze znaczenie w toku naszej ekspansji na amerykański rynek – jego doświadczenie jest nie do przecenienia w kontekście działań, jakie podejmujemy na tym ważnym, nowym etapie naszej działalności” – stwierdził jeden z założycieli firmy ICEYE i zarazem jej szef, Rafał Moderzewski. „Chociaż współpracujemy już z klientami na całym świecie, wiedza specjalistyczna Marka pomoże nam skoncentrować się na wartości, którą chcemy zapewnić naszym klientom w USA” – dodał.

Początkowo Matossian będzie zaangażowany we współdziałanie z szerokim już gronem partnerów branżowych ICEYE w Stanach Zjednoczonych – są to takie firmy jak R2 Space, Ursa Space czy RS Metrics. Drugim ważnym obszarem zaangażowania będzie ocena możliwości i warunków otwarcia zakładu produkcyjnego europejskiej firmy w USA, który będzie produkował nowe satelity i systemy orbitalnej obserwacji radarowej (SAR, czyli oparte na technologii radaru o syntetycznej aperturze). Regionalny oddział ICEYE ma zająć się przede wszystkim poszukiwaniem i oceną zdatności miejsc pod rozpoczęcie produkcji - w oparciu o kryteria dostępu do obiektów, zasobów ludzkich, dostawców, partnerów oraz zainteresowania ze strony współinwestorów i władz lokalnych.

image
Dr. Mark Matossian, dyrektor wykonawczy (CEO) firmy ICEYE US, Inc. Fot. ICEYE [iceye.com]

 

„Jestem zaszczycony, mogąc dołączyć do zespołu ICEYE, i jestem podekscytowany, że mogę od tej pory oferować na rynku niezrównane możliwości obrazowania radarowego” - stwierdził Mark Matossian na okoliczność zatrudnienia w roli dyrektora generalnego ICEYE US. „Innowacyjna technologia SAR, rosnąca konstelacja i przekonująca jakość usług ICEYE to zwycięskie połączenie w konkurencji na zaawansowanym i wymagającym rynku technologii obserwacji radarowej w USA” – oświadczył nowy CEO amerykańskiej filii.

Zatrudnienie dra Matossiana, który szczyci się posiadaniem doświadczenia z obu zakresów działalności rynkowej – publicznego i prywatnego, jest odczytywane jako sygnał zrozumiałego zainteresowania spółki aktywnością na rzecz cywilnych i militarnych odbiorców rządowych. Szczególnie dla tych ostatnich lekkie i przystępne cenowo możliwości precyzyjnego obrazowania SAR mogą stanowić łakomy kąsek w przedmiocie doskonalenia zdolności rozpoznania obrazowego i teledetekcji satelitarnej.

Rosnąca wciąż konstelacja satelitów ICEYE obejmuje aktualnie trzy osobne instrumenty SAR. Firma planuje już jednak kolejne wystrzelenia, z których co najmniej kilka nastąpi jeszcze w 2020 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze