SATELITY

Europejski system nawigacji satelitarnej bogatszy o dwa nowe satelity

Ilustracja: ESA-P. Carril [esa.int]
Ilustracja: ESA-P. Carril [esa.int]

W sobotę 4 grudnia br. czasu lokalnego z europejskiego portu kosmicznego w Kourou (Gujana Francuska) pomyślnie wystrzelono dwa kolejne satelity europejskiego systemu nawigacji satelitarnej o zasięgu globalnym (GNSS) - Galileo. Tym samym zwiększono liczbę obecnie rozmieszczonych obiektów tej konstelacji do 28 egzemplarzy. Jak zapewnia EUSPA - unijna agencja ds. programów kosmicznych zarządzająca wykorzystaniem systemu Galileo (śladem pierwotnej agencji - GSA), nowe satelity zwiększą precyzję pozycjonowania i umożliwią świadczenie bardziej niezawodnych usług.

Cenny europejski ładunek złożony z dwóch satelitów nawigacyjnych Galileo wystrzelono z wykorzystaniem rakiety Sojuz w ramach misji VS-26. Lot z centrum kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej przebiegł bez komplikacji, stając się jedenastym udanym wyniesieniem ładunku w ramach programu budowy konstelacji nawigacyjnej Galileo. Jednocześnie było to pierwsze z serii sześciu wystrzeleń na orbitę (obejmujących każdorazowo po dwa satelity), jakie zaplanowano w ramach bieżącej kampanii startowej. Agencja UE ds. programów kosmicznych, EUSPA, liczy pod tym względem, że rozszerzanie działającej obecnie początkowej generacji systemu GNSS pozwoli zapewnić większą dokładność obecnym użytkownikom i stworzyć nowe możliwości rynkowe.

Bieżąca partia satelitów Galileo została uwolniona na orbicie ok. godz. 05:09 czasu polskiego (CET) - krótko potem EUSPA potwierdziła nawiązanie kontaktu z satelitami, jako część fazy wyniesienia i wczesnego etapu wprowadzania na orbitę (ang. Launch and Early Orbit Phase, LEOP). LEOP jest uznawany za jedną z kluczowych faz misji kosmicznej - podczas niej satelita jest wprowadzany na właściwą orbitę, a pierwsze elementy satelity są stopniowo włączane i testowane.

W kolejnych dniach zespół EUSPA odpowiedzialny za operacje satelitarne po raz pierwszy będzie nadzorował manewrowanie satelitami ze specjalnie przeznaczonego do tego centrum kontroli Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech - aż do ich dokładnego rozmieszczenia na orbicie docelowej na 23 220 km od Ziemi. Po uruchomieniu i poddaniu rygorystycznym testom na orbicie satelity rozpoczną świadczenie usług.

W ramach partnerstwa regionalnego i rozbudowanego porozumienia, Komisja Europejska zarządza Galileo, delegując EUSPA kompetencje w zakresie nadzorowania operacji i świadczenia usług użytkowych. Jednocześnie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) występuje tutaj w roli organizacji projektującej, koordynującej i doglądającej realizacji technicznej programu oraz nadzorującej rozwój satelitów i działanie segmentu naziemnego.

„Pomyślne dodanie satelitów 27–28 do najbardziej precyzyjnego systemu pozycjonowania na świecie jest bardzo ważnym krokiem dla ponad 2 mld naszych użytkowników na całym świecie i jest wynikiem solidnej współpracy między nami, Komisją Europejską, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i naszymi partnerami przemysłowymi" - powiedział dyrektor wykonawczy EUSPA, Rodrigo da Costa. "Pragnę wyrazić najgłębszą wdzięczność wszystkim zaangażowanym stronom, które nieustannie pracują nad zapewnieniem powodzenia misji” - dodał w okolicznościowym komentarzu.


image
Reklama

 

Komentarze