Reklama

Nawigacja

Firmy Seat i IBM wspólnie zaproponują aplikację do nawigacji w miastach

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Należąca do VW marka Seat podpisała z IBM porozumienie, na mocy którego powstanie aplikacja pomagająca nawigować w zatłoczonych miastach. Program będzie korzystać z technologii sztucznej inteligencji (AI) - ogłoszono podczas targów MWC w Barcelonie.

Narzędzie pomoże zaplanować użytkownikom podróż przez miasto z wykorzystaniem różnych środków transportu - powiedział szef Seata Luca de Meo. Dodał, że aplikacja będzie korzystać z rozwiązań AI oferowanych przez system Watson od IBM.

"Współpraca z IBM pozwala nam wprowadzić do gry uczenie maszynowe" – mówił De Meo.

Agencja Bloomberga zwraca uwagę, że producenci samochodów inwestują w technologie, które pozwolą czerpać zyski z rynku transportowego, na którym dominują takie firmy jak Google czy Uber. W ubiegłym miesiącu Here (należące do trzech niemieckich koncernów motoryzacyjnych) uruchomiła SoMo - usługę pozwalającą parować kierowców ze znajomymi szukającymi transportu. Microsoft rozszerzył natomiast współpracę z firmami TomTom i Moovit, z którymi będzie zapewniać narzędzia do planowania podróży.

Na razie nie wiadomo kiedy na rynek trafi aplikacja Seata i IBM.

Wykorzystanie globalnych systemów nawigacji satelitarnej i pozycjonowania (GNSS), takich jak GPS czy Galileo, bywa utrudnione w gęsto zabudowanych miastach. Wysokie budynki i inne przeszkody mogą bowiem w takich warunkach blokować, osłabiać, a nawet odbijać sygnały radiowe od satelitów, co istotnie obniża efektywność działania całego systemu i dokładność w zakresie określania pozycji.

PAP/PZ

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!