SATELITY
Hiszpański satelita teledetekcyjny coraz bliżej startu
W zakładach koncernu Airbus dobiegły końca prace konstrukcyjne nad satelitą SEOSAT/Ingenio, który w 2020 roku ma stać się trzonem hiszpańskiego systemu obserwacyjnego Ziemi. Sprzęt zbudowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rządu Hiszpanii, opuścił już centrum produkcyjne w Madrycie, by przejść serię niezbędnych testów w ośrodku Airbusa w Tuluzie.
Urządzenie zostanie wkrótce poddane trzymiesięcznej serii prób, obejmującej m.in test próżniowy równowagi termicznej, próbę wibracji mechanicznych oraz testy w zakresie akustyki i kompatybilności elektromagnetycznej. Ten etap przygotowań satelity zostanie przeprowadzony przez zespół 50 specjalistów hiszpańskiej spółki Airbus w ośrodku koncernu w Tuluzie.
Po jego pomyślnym zakończeniu, w połowie września br. SEOSAT/Ingenio zostanie przetransportowany z powrotem do madryckiej placówki Barajas, gdzie zostanie poddany ostatnim testom funkcjonalnym i weryfikacji pod względem jego zgodności z segmentem naziemnym i rakietą nośną Vega. W dalszej kolejności satelita przejdzie kontrolę jakości i etap akceptacji - ostatni wyznaczony przez ESA krok procedury przygotowawczej, po którego zaliczeniu osiągnie gotowość do wyniesienia na orbitę z ośrodka w Kourou w Gujanie Francuskiej, zaplanowanego na pierwszą połowę 2020 roku.
Ingenio/SEOSat to hiszpański projekt satelity zdolnego do wykonywania wysokiej rozdzielczości zobrazowań szerokokątnych (z częstotliwością 230 klatek dziennie, o parametrach 60×60 km) w 2,5-metrowej rozdzielczości panchromatycznej i 10 m w kolorze. Działał będzie na polarnej orbicie heliosynchronicznej.
Wraz z koncernem Airbus w powstanie hiszpańskiego satelity zaangażowany był również koncern Thales Alenia Space. Firma pełni w tym projekcie rolę dostawcy urządzeń optycznych.
Misja urządzenia będzie realizowana w ramach Hiszpańskiego Strategicznego Planu Kosmicznego (Spanish Space Strategic Plan). Satelita stanie się częścią hiszpańskiego programu obserwacji Ziemi - pierwszym ciężkim instrumentem optycznym tego typu w zasobach rządowych. Na orbicie SEOSAT/Ingenio będzie działał razem z satelitą obrazowania radarowego PAZ (dawnym SEOSAR), wystrzelonym w lutym 2018 roku. Wraz z nim będzie dostarczać połączonych obrazów radarowych i optycznych.
Fundatorem satelity jest hiszpańskie Centro para el Desarrollo Technologico Industrial (Centre for the Development of Industrial Technology, CDTI). Ta instytucja pozostaje też odpowiedzialna za realizowanie programowych celów misji satelity. Z kolei opiekę nad operacyjną stroną wykonania misji satelity Ingenio ośrodek CDTI powierzył Europejskiej Agencji Kosmicznej. To właśnie z tego powodu ESA była m.in. stroną zawierającą kontrakt startowy z operatorem Arianespace na dostarczenie satelity na orbitę. Uregulowała tę kwestię wcześniejsza umowa pomiędzy CDTI a ESA, podpisana 17 maja 2019 roku w Madrycie.
Źródło i opracowanie: Airbus Defence and Space / Space24.pl