Reklama

SATELITY

Indie inwestują w satelity rozpoznania radarowego. Wnioski po nalotach w Pakistanie

Start misji PSLV-C46. Fot. isro.gov.in
Start misji PSLV-C46. Fot. isro.gov.in

Indyjski stan posiadania satelitów obserwacji Ziemi powiększył się w ostatnim czasie o instrument rozpoznania radarowego RISAT-2B. Wystrzelony o świcie 22 maja br. obiekt jest trzecim tego typu systemem teledetekcyjnym w dotychczasowym użyciu agencji kosmicznej ISRO. Nowy nabytek ma zapewnić Indiom niezbędne zdolności do prowadzenia rozpoznania obrazowego w każdych warunkach pogodowych – wzmożone zapotrzebowanie odczuły w tym zakresie zwłaszcza lokalne siły powietrzne, doświadczając z powodu szczelnego zachmurzenia trudności z zarejestrowaniem wyniku swoich tegorocznych nalotów na Pakistan.

Nowy indyjski satelita typu SAR (wykonujący zobrazowania z użyciem radaru o syntetycznej aperturze) został wystrzelony na orbitę 22 maja 2019 roku o godz. 5.30 czasu lokalnego z ośrodka lotów kosmicznych Satish Dhawan na wyspie Sriharikota nad Zatoką Bengalską. Lot przeprowadzono z użyciem rodzimej czterostopniowej rakiety nośnej Polar Space Launch Vehicle (PSLV), która skutecznie dowiozła swój ładunek na orbitę o wysokości 557 km nad Ziemią. Misja oznaczona kodem startowym PSLV-C46 stała się w ten sposób trzecim udanym indyjskim odpaleniem w tym roku, a także 48. ogółem pomyślną misją wspomnianego systemu rakietowego.

Zadaniem nowego satelity będzie przesyłanie precyzyjnych danych obrazowych na potrzeby zarządzania kryzysowego, monitoringu emisji zanieczyszczeń oraz manewrów obcych sił zbrojnych w zasięgu własnych granic – niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Dysponujący masą 615 kg RISAT-2B jest trzecim wystrzelonym dotąd przez Indie własnym satelitą rozpoznania radarowego. Wcześniej w indyjskich zasobach znalazły się instrumenty RISAT-1 (wystrzelony w kwietniu 2012, wygaszony w 2017 roku) oraz RISAT-2 (na orbicie od kwietnia 2009 roku). Najnowszy z nich ma działać przez co najmniej 5 najbliższych lat. Rozdzielczość obrazowania radaru RISAT 2B nie została ujawniona.

W planach indyjskiej agencji kosmicznej ISRO na ten rok są już przewidziane starty kolejnych satelitów radarowych tej samej serii. Ściślej, w kolejce do wystrzelenia oczekują dwa dalsze obiekty: RISAT-2BR1 oraz RISAT-2BR2. Ponadto trwają również przygotowania do startu nowej generacji multispektralnych satelitów obserwacji Ziemi, Cartosat 3. Misja pierwszego (z trzech przewidzianych na ten rok) ma się rozpocząć już w czerwcu.

Orbita wybrana dla satelity RISAT 2B nie zapewnia Indiom globalnego zasięgu obserwacji radarowej, ale oferuje regularne przejścia nad własnym terytorium i sąsiedniego Pakistanu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście ostatnich stwierdzonych niedostatków w monitorowaniu działań militarnych Indii na terytorium rywala przy niesprzyjających warunkach pogodowych (dużym zachmurzeniu). Chodzi przede wszystkim o sprawę niejednoznacznych wyników indyjskiego nalotu na pakistańską bazę Balakot, zbombardowaną rankiem 26 lutego 2019 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!