Reklama

SATELITY

Intelsat kolejnym odbiorcą satelitów Airbusa w układzie OneSat

Ilustracja: Airbus [airbus.com]
Ilustracja: Airbus [airbus.com]

Koncern Intelsat zamówił dwa satelity telekomunikacyjne oparte na linii standaryzowanych i rekonfigurowalnych układów Airbus OneSat. Nowej generacji instrumenty mają zapewnić wysoką przepustowość w szerokim zakresie pasm częstotliwości w ramach łatwo programowanej sieci. Stosowną umowę podpisano 31 grudnia 2020 roku.

Założeniem najnowszej umowy między Intelsatem a Airbusem jest budowa dwóch satelitów w formacie OneSat, mających obsłużyć wiele pasm częstotliwości według nowego standardu konfigurowanej programowo sieci satelitów Intelsat. Platforma Airbus OneSat opiera się na zestandaryzowanym, modułowym podejściu do projektowania i produkcji, co ma z założenia pozwolić na szybsze realizowanie dostaw niż w przypadku dotychczas zamawianych satelitów telekomunikacyjnych (Software Defined Satellite - SDS). Jak deklaruje producent, składniki OneSat zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu równowagi między wydajnością, elastycznością i kosztami transferu sygnału.

Airbus odpowiadać będzie za zaprojektowanie i produkcję obu instrumentów. Dotyczyć to będzie również komponentów oprogramowania segmentu naziemnego, zintegrowanych z konfigurowanym programowo środowiskiem sieci Intelsat oraz pakietem usług cyfrowych. Oba egzemplarze mają zostać ukończone i dostarczone zamawiającemu w 2023 roku.

„Dzięki sześciu satelitom, znajdującym się obecnie w produkcji – oraz dodatkowym, które mogą powstać na mocy opcji kontraktowych - dla trzech głównych użytkowników, OneSat udowodnił, że w dziedzinie satelitów w pełni rekonfigurowalnych Airbus ma najlepszą ofertę” - wskazał Jean-Marc Nasr, szef Airbus Space Systems. Było to m.in. odniesienie do wcześniejszego zamówienia realizowanego dla Inmarsat - na mocy zawartej w 2019 roku umowy na stworzenie satelitów Global Xpress 7, 8 i 9.

image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

Podpisana obecnie umowa z Intelsatem ma oznaczać dla zamawiającego początek dynamicznej ewolucji w strukturze posiadanej sieci satelitarnej. Firma realizuje wieloletni plan przekształcenia konstelacji posiadanych satelitów, inwestując w nowe aktywa, zaprojektowane z myślą o wysokich prędkościach przepływu danych, zwiększonej pojemności, nadmiarowości i kompatybilności wstecznej.

Prezes Intelsat, Stephen Spengler, skomentował to następująco: „Nasza inwestycja w satelity ustawiane programowo firmy Airbus stanowi pierwszy ważny krok w rozwoju największej na świecie, najbardziej odpornej, zintegrowanej sieci kosmicznej i naziemnej". Podkreślił przy tym, że sieć Intelsat nowej generacji będzie fundamentem oczekiwanego wzrostu rynkowego i poprawy kondycji koncernu. Wśród pierwszych odbiorców usług opartych na OneSat ma być spółka Gogo Commercial Aviation, dostarczająca łączność szerokopasmową na potrzeby lotnictwa cywilnego.

Reklama
Reklama

Komentarze