Reklama

Komunikacja

Airbus zapewni łączność satelitarną belgijskim siłom zbrojnym

Autor. Airbus

24 stycznia 2023 r. w Paryżu przedstawiciele Airbusa podpisali umowę z belgijskim Ministerstwem Obrony na świadczenie przez 15 lat usług taktycznej łączności satelitarnej dla tamtejszych sił zbrojnych. Belgijskie wojsko będzie korzystać z kanałów łączności wojskowej Airbus UHF (Ultra High Frequency), oferowanych przez komercyjnego satelitę telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez Airbusa.

Reklama

„Dzięki nowemu sprzętowi radiowemu Airbus zaoferuje usługi łączności w paśmie UHF siłom zbrojnym, zwłaszcza państw europejskich i sojusznikom z NATO. Ich uruchomienie zaplanowaliśmy na 2024 r.", powiedział Eric Even, szef marketingu i sprzedaży w dziale Connected Intelligence w Airbus Defence and Space. Ponieważ pasmo częstotliwości UHF jest stosunkowo rzadkim zasobem satcom, oferta Airbusa częściowo zaspokoi potrzeby na pojemność w jego zakresie na całym świecie. Airbus podpisał już kilka wiążących zamówień na usługi w tym obszarze, na długo przed planowanym wyniesieniem satelity na orbitę.

Reklama

Urządzeniami radiowymi UHF będą zarządzać pracownicy Centrum Operacji Sieciowych Airbusa w Tuluzie. 18 udostępnionych użytkownikom kanałów UHF umożliwi nawiązanie do 200 jednoczesnych połączeń w Europie, Bliskim Wschodzie, Afryce, dużej części Azji, a także Oceanu Atlantyckiego (do wschodniej Brazylii) i Oceanu Indyjskiego (do zachodniej Australii).

Czytaj też

Wojskowe satelity UHF są wykorzystywane przez siły zbrojne do działań na lądzie, morzu i w powietrzu. Charakteryzują się wysokim poziomem interoperacyjności i dlatego są bardzo przydatne w operacjach wielonarodowych i koalicyjnych. Pasmo UHF jest bardzo wygodne pozwala stosować lekkie, solidne i bardzo bezpieczne terminale, zaspokajające potrzeb różnych rodzajów sił zbrojnych.

Reklama

Airbus ma wyjątkowe doświadczenie w świadczeniu usług milsatcom w paśmie UHF. Nowy sprzęt radiowy poszerzy jego portfolio przez cały okres eksploatacji satelity. Firma jest jedynym prywatnym operatorem satelitarnym obsługującym siły zbrojne, oferującym pełne spektrum pasm częstotliwości i zastosowań militarnych (pasma UHF, X, Ka Mil) i komercyjnych (L, C/Ku, Ka).

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze (1)

  1. Commo Guy

    Taktyczne terminale przenosne / przewozne to glownie: PRC-117G, PRC-152A, PRC-158, PRC-163, PRC-167 czy PRC-163

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!