Reklama

Komunikacja

Chińskie Starlinki przejmują rynek w Brazylii. Konkurencja dla Muska

Elon Musk zainwestuje 6 miliardów dolarów w OpenAI
Autor. Daniel Oberhaus, https://en.wikipedia.org/wiki/File:Elon_Musk_at_a_Press_Conference.jpg

Szanghajska firma SpaceSail podpisała umowę z brazylijską, państwową firmą telekomunikacyjną Telecomunicacoes Brasileiras, na dostarczania szerokopasmowego internetu satelitarnego z początkiem 2026 r. Porozumienie było jednym z wielu podpisanych między państwami podczas wizyty Xi Jinpinga w Brazylii.

SpaceSail to firma, której flagowym projektem jest budowa konstelacji satelitów, mających stanowić konkurencje dla amerykańskiej sieci Starlink od SpaceX. Pomimo początków działania oraz małej liczby jednostek na niskiej orbicie okołoziemskiej, chiński start-up pozyskał klienta w Ameryce Łacińskiej, gdzie swoje usługi oferowała również firma Elona Muska. Podpisana podczas wizyty Xi Jinpinga w Brazylii umowa zakłada udostępnienie z początkiem 2026 r. szerokopasmowego internetu pochodzącego z konstelacji Qianfan.

Reklama

Brazylia stawia na Chiny

„Relacje chińsko-brazylijskie są obecnie najlepsze w historii, a Chiny są skłonne współpracować z Brazylią na rzecz wspólnej przyszłości ludzkości, bardziej sprawiedliwego świata i bardziej zrównoważonej planety.” - powiedział Xi Jinping, cytowany przez państwowe media. W czasie wizyty chińskiego przywódcy w Brasilii ogłoszono podpisanie 37 porozumień handlowych między innymi rolnictwa, współpracy technologicznej, handlu, inwestycji, infrastruktury, przemysłu, energii i górnictwa.

W opiniach komentatorów zacieśnianie współpracy Chin z Brazylią wpisuje się w szerszy trend rosnących wpływów Pekinu w Ameryce Łacińskiej, głównie w kwestiach gospodarczych. Przed przyjazdem do Brazylli Xi odwiedził Peru, gdzie wziął udział w ceremonii otwarcia wielkiego, sfinansowanego i kontrolowanego przez chińską firmę portu głębokowodnego Chancay.

Szanghajskie SpaceSail ma stanowić konkurencję dla firmy Elona Muska i nic dziwnego, że Brazylia postawiła właśnie na kierunek azjatycki. Relacje z amerykańskim miliarderem są dość skomplikowane, m. in. z uwagi na aferę związaną z platformą X, która została zablokowana przez brazylijski rząd kilka miesięcy temu. Krok ten był spowodowany decyzją wydaną przez sędziego Sądu Najwyższego Alexandre de Moraesa. Przyczyną takiego działania miało być szerzenie dezinformacji. Zdaniem Muska, Moraes ma „uciszać konserwatywne głosy” w internecie.

Ostatecznie Elon Musk ugiął się, a platforma wprowadziła zmiany w funkcjonowaniu. Relacje wciąż jednak pozostają napięte, a strony nie chowają swoich uczuć. Przykładem jest ostatnia wypowiedź pierwszej damy w Brazylii podczas spotkania tworzyskiego państw G20. Janja Lula da Silva mówiła o problemie dezinformacji w mediach społecznościowych, gdy nagle rozległ się dźwięk syreny statku. Da Silva śmiejąc się skomentowała to słowami „I’m not afraid of you, f*ck you, Elon Musk.”

Reklama

Chińska konstelacja to dopiero początek

Na ten moment SpaceSail dysponuje flotą zaledwie 36 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Plan zakłada rozbudowę konstelacji Qianfan (pol. „Tysiąc żagli”) do 648 jednostek do końca 2025 r. oraz zapewnienie „globalnego dostępu do internetu” do 2027 r. Docelowo do 2030 r. na LEO ma znaleźć się 12-14 tys. satelitów. Z drugiej strony SpaceX dysponuje już ponad 6 tys. jednostek w kosmosie, a Elon Musk planuje ich mieć ponad 40 tys!

Warto dodać, że to nie jedyne projekty megakonstelacji, które są realizowane przez podmioty w Chinach. Przykładowo w maju br. Międzynarodowy Związek Teleinformatyczny zarejestrował wniosek Landspace dotyczący planowanej budowy megakonstelacji satelitów telekomunikacyjnych, składającej się z 10 tys. jednostek na 160 płaszczyznach orbitalnych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1073829

    To jest ta sama Brazylia która zablokowała Twittera, ponieważ Ci przeciwstawili się nakazowi zablokowania politycznych figur z partii przeciwnej do tej rządzącej? W dodatku kolaboracja z Chinamii... super hahaha

Reklama