Reklama

Komunikacja

Chiny: pierwszy satelita sieci 6G trafił na orbitę

Zdjęcie podglądowe
Zdjęcie podglądowe

Chińska Republika Ludowa wystrzeliła na orbitę okołoziemską pierwszego na świecie satelitę do testowania sieci 6G. Jest to urządzenie operatora telekomunikacyjnego China Mobile, który tym samym umacnia swoją pozycje na światowym rynku.

Kilka dni temu Chiny dokonały kolejnego pionierskiego osiągnięcia. Tym razem chodzi o pomyślne umieszczenie na orbicie okołoziemskiej pierwszego na świecie satelity sieci 6G, którego operatorem jest firma China Mobile, czyli jedna z największych firm telekomunikacyjnych. Z dostępnych informacji wynika, że urządzenie testowe zostało wyniesione w sobotę (3 lutego br.) wraz z innym satelitą wyposażonym w technologię 5G, również od China Mobile.

Satelita sieci 6G wykorzystuje krajową technologię opracowaną wspólnie przez China Mobile i Chińską Akademią Nauk (Chinese Academy of Sciences – CAS) i wyróżnia się zastosowaniem rozproszonej i autonomicznej architektury. Jak podkreśla w swoim oświadczeniu China Mobile, „misja umożliwi rekonstrukcję oprogramowania na orbicie, elastyczne wdrażanie funkcji sieci rdzeniowej i zautomatyzowane zarządzanie, poprawiając w ten sposób wydajność i niezawodność działania satelitarnej sieci rdzeniowej”.

Operator postrzega dwa wyniesione satelity jako kluczowe jednostki do rozwoju usług Internetu satelitarnego o większej przepustowości na całym świecie. W ostatnich latach widzimy stale rosnące zapotrzebowanie na szybki i bezproblemowy dostęp do Internetu w odległych i słabo obsługiwanych obszarach, dlatego China Mobile chce wypełnić te lukę. Celem jest także wpłynięcie na światową branże kosmiczną i telekomunikacyjną, która z pewnością będzie śledzić postępy testów.

Reklama

Warto także zauważyć, że satelity zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Wysokość na około 500 km ma zapewnić małe opóźnienia i szybszy przesył danych w porównaniu do jednostek, które znajdują się na wyższych wysokościach, np. na orbicie geostacjonarnej (GEO), czyli ok. 36 tys. km. Nie podano informacji, na kiedy planowane jest przejście kraju na sieć 6G, choć informacje z początku roku wskazywały na okolice 2030 r.

Źródło: China Daily/Space24.pl

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama