Reklama

Komunikacja

Europa stworzy bezpieczny system łączności satelitarnej. Wybrano wykonawców

Autor. Airbus Defence and Space

Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu kontraktu na budowę konstelacji satelitarnej IRIS². Sieć będzie składać się z 290 satelitów rozmieszczonych na różnych orbitach. Ma ona zapewnić Europie niezależny i przede wszystkim bezpieczny system łączności.

Europa od wielu lat pracuje nad stworzeniem bezpiecznej i odpornej infrastruktury łączności dla europejskich rządów, przedsiębiorstw oraz obywateli. Potrzeby w tym zakresie ma wypełnić sieć IRIS². W ostatnich dniach Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu kontraktu na jej budowę. Wytypowane zostało konsorcjum SpaceRISE, na którego czele stoją firmy SES, Eutelsat i Hispasat.

Reklama

Po ocenie zoptymalizowanej najlepszej i ostatecznej oferty Komisja przyznała dziś konsorcjum SpaceRISE umowę koncesyjną na opracowanie, wdrożenie i obsługę unijnego bezpiecznego systemu łączności satelitarnej IRIS²” - poinformowano w komunikacie z 31 października br. Komisja dodała, że sfinalizowanie 12-letniej umowy koncesyjnej zaplanowano na grudzień br.

Europejska konstelacja satelitarna IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite) ma zapewnić krajom Starego Kontynentu suwerenne, bezpieczne i odporne usług komunikacyjne. Będzie również wzmacniać politykę partnerstwa UE poprzez oferowanie swojej infrastruktury za granicą.

Obecne plany przewidują, że konstelacja będzie składać się z 290 satelitów, które zostaną rozmieszczone na różnych orbitach, a także infrastruktury naziemnej. W pierwszej kolejności usługi będą skierowane przede wszystkim do rządów, natomiast z czasem będą one przeznaczane również do celów komercyjnych.

Reklama

Opisywany projekt będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz prywatnych środków od trzech operatorów satelitarnych wchodzących w skład konsorcjum SpaceRISE. W projekt zaangażowanychbędzie również kilku podwykonawców, w tym takie firmy, jak Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat i Thales SIX.

W komunikacie z 31 października br. Komisja Europejska zapowiedziała, że zamierza uruchomić konstelację IRIS² do 2030 r.

Warto przypomnieć, że w marcu br. poinformowano o wybraniu lokalizacji centrum kontroli opisywanej sieci. Taki obiekt powstanie w ośrodku badań kosmicznych w kotlinie Fucino we włoskim regionie Abruzja. „To inwestycja o wartości 50 milionów EUR” - poinformował włoski minister przemysłu Adolfo Urso.

Reklama

Od lat wiadomo, że łączność satelitarna to główny element infrastruktury krytycznej. Obecna sytuacja międzynarodowa jeszcze bardziej udowadnia wagę posiadania suwerennych zdolności w tym zakresie, dlatego najwięksi gracze na europejskim rynku łączą w tym celu swoje siły. „Sieć IRIS 2 będzie kluczowa, ponieważ umożliwi szereg operacji istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego” - podkreślił dyrektor generalny Telespazio Luigi Pasquali.

Z dostępnych informacji wynika, że bezpieczeństwo sieci IRIS² opierać się będzie na zaawansowanych technologiach szyfrowania, w tym na kryptografii kwantowej, czyli metodzie wykorzystującej właściwości mechaniki kwantowej do odpornego na hakowanie zabezpieczania i przekazywania danych.

Źródło: Komisja Europejska/Space24.pl

Reklama
Reklama

Komentarze