Komunikacja
Nowe satelity Norwegii zwiększą bezpieczeństwo NATO
W najbliższych tygodniach na orbitę okołoziemską trafią dwa nowe satelity, które mają zapewnić szerokopasmowy dostęp do Internetu w rejonie Arktyki. Jednostki zbudowane przez firmę Northrop Grumman dla Norwegii mają wzmocnić bezpieczeństwo tego kraju oraz zdolności kosmiczne Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Norwegia przygotowuje się do startu swoich najnowszych satelitów. Mają one zagwarantować nowe możliwości komunikacyjne w regionie Arktyki, czyli jednym z kluczowych regionów w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa sojusznikom NATO w obliczu coraz większych napięć z Federacją Rosyjską. Nowe jednostki mają trafić na orbitę już w najbliższych tygodniach na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 firmy SpaceX z bazy sił kosmicznych Vandenberg.
Urządzenia są elementami projektu Arctic Satellite Broadband Mission (ASBM) firmy Space Norway. Zostały zbudowane przez Northrop Grumman głównie dla wsparcia norweskich sił zbrojnych, ale ich możliwości będą niezbędne również dla innych krajów NATO. Zgodnie z komunikatem norweskiego rządu, z nowego połączenia szerokopasmowego skorzystają również samoloty, statki badawcze i wycieczkowe, Straż Przybrzeżna, ekspedycje, a także szereg innych operatorów działających w tym regionie.
#ASBM is ready for launch day after rigorous testing in our Satellite Manufacturing Facility. ✅ 🛰️ #USSF #SpaceNorway pic.twitter.com/bvzeXuy8uy
— Northrop Grumman (@northropgrumman) June 27, 2024
”Dzięki tym satelitom Norwegia uzyska kontrolę nad strategicznie ważnymi usługami komunikacyjnymi na obszarze, który do tej pory był pozbawiony zasięgu szerokopasmowego […] Siły obronne uzyskają teraz dostęp do kluczowych zdolności komunikacyjnych, co będzie ważne dla współpracy z siłami sojuszniczymi na północy” - podkreślił norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.
Warto zauważyć, że jednostki ASBM-1 i -2 będą zawierać zestaw ładunków zarówno do komunikacji radiowej, jak i do celów wojskowych. Są to instrumenty radiowe pasma Ka firmy Viasat, pasma X dla norweskiego Ministerstwa Obrony oraz dwa instrumenty wysokiej częstotliwości dla amerykańskich sił kosmicznych (US Space Force; USSF).
Satelity są zaprojektowane do działania na wysoce eliptycznych orbitach polarnych, przecinających się na biegunie północnym, aby zapewnić kompleksowe pokrycie. Przewidywany okres ich eksploatacji wynosi około 15 lat.
Agresja zbrojna Rosji na Ukrainie zaostrzyła napięcia geopolityczne również w Arktyce. Norweskie władze od lat pracowały nad zwiększeniem zdolności komunikacyjnych w tym regionie, a sytuacja na świecie i ryzyko eskalacji konfliktu na inne kraje tylko przyspieszyła działania w tym zakresie. Oczekuje się, że nowa sieć szerokopasmowa zostanie uruchomiona późną jesienią tego roku.
Warto podkreślić, że Norwegia oraz USA od lat zwiększają wzajemną współpracę, która ma zapewnić stronom wyższy poziom świadomości sytuacyjnej w przestrzeni pozaziemskiej i zwiększyć ogólny poziom bezpieczeństwa. Opisywany projekt wpisuje się w te działania i jednocześnie stanowi ważny krok dla Norwegii w zakresie budowania krajowych zdolności kosmicznych oraz rodzimego przemysłu.