Reklama

Komunikacja

Postępy w projekcie europejskiej sieci satelitów IRIS²

Autor. Airbus Defence and Space

W ośrodku badań kosmicznych w kotlinie Fucino we włoskim regionie Abruzja powstanie centrum kontroli europejskiej sieci satelitów do łączności internetowej IRIS² - ogłosił w poniedziałek minister do spraw firm i Made in Italy Adolfo Urso podczas wizyty w tym ośrodku.

To inwestycja o wartości 50 milionów EUR” - poinformował włoski minister zapowiadając, że w nowym centrum zostanie zatrudnionych około 200 osób, co oznaczać będzie podwojenie obecnej wielkości ośrodka. Urso dodał: „Udało nam się uzyskać to, że główne z trzech centrów kontroli będzie w Fucino, a pozostałe we Francji i Luksemburgu”. Wyjaśnił, że decyzja ta zostanie oficjalnie ogłoszona w najbliższych dniach przez Komisję Europejską.

Reklama

Europejskiej konstelacja satelitarna IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite) jest opracowywana przez największych graczy na rynku Starego Kontynentu, m.in. przez Airbus Defence and Space, Eutelsat, Hispasat, SES i Thales Alenia Space. Ma ona na celu zapewnienie nowej bezpiecznej i odpornej infrastruktury łączności dla europejskich rządów, przedsiębiorstw oraz obywateli. Będzie również wzmacniać politykę partnerstwa UE poprzez oferowanie swojej infrastruktury za granicą.

Autor. European Commission

Budowa infrastruktury kosmicznej i naziemnej powinna zakończyć się tak, aby do 2027 roku sieć osiągnęła pełną zdolność operacyjną. Program przewiduje budżet rzędu 2,4 mld EUR. Będzie realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i europejskim przemysłem kosmicznym (pierwsze kontrakty w tym zakresie powinny pojawić się jeszcze w tym roku).

Reklama

Zaznacza się także, że opisywana sieć IRIS 2 maa także stanowić konkurencję dla amerykańskiego Starlinka i projektu Kuiper firmy Amazon. Obecnie planuje się, aby składa się ona z około 170 satelitów. Konstelacja ma łączyć korzyści oferowane zarówno przez urządzenia na niskiej (LEO), geostacjonarnej (GEO), jak i średniej (MEO) orbicie okołoziemskiej.Sieć IRIS 2 będzie kluczowa dla kraju, ponieważ umożliwi szereg operacji istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego” - skomentował dyrektor generalny Telespazio Luigi Pasquali.

Źródło: PAP/Reuters/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!