Komunikacja
Superkonstelacja OneWeb poszerzy usługi MILSATCOM Airbusa w Europie
Jeszcze w połowie grudnia minionego roku firmy Airbus i OneWeb podpisały umowę partnerską dotyczącą świadczenia usług łączności satelitarnej z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO) dla użytkowników wojskowych i rządowych z Europy. Jako dostawca militarnych usług z zakresu łączności satelitarnej, Airbus ma teraz korzystać z możliwości dawanych przez konstelację OneWeb, aby oferować nowe i poszerzone usługi telekomunikacyjne dla brytyjskich i wybranych europejskich sił zbrojnych oraz służb.
W ramach partnerstwa Airbus i OneWeb planują opracować gamę bezpiecznych usług na potrzeby sił zbrojnych we wszystkich operacjach - na lądzie, morzu i w powietrzu. Superkonstelacja satelitów umieszczonych na LEO umożliwiać ma budowę nowej generacji terminali i anten o zmniejszonych rozmiarach, wadze i mocy. Umożliwić ma również oferowanie łączności satelitarnej w czasie rzeczywistym, bardzo przydatnej do przesyłania strumieni wideo na żywo z sensorów, takich jak te umieszczone na bezzałogowych statkach powietrznych.
Nowe usługi satelitarne mają zapewnić siłom zbrojnym szybką łączność wykorzystującą wyłącznie protokół internetowy IP, umożliwiając priorytetyzację przepływów danych i zapewnienie bardzo wysokiego poziomu dostępności. Użytkownicy otrzymają możliwość przełączania się między komunikacją satelitarną LEO i GEO (orbita geostacjonarna) w trakcie operacji, aby czerpać korzyści z elastycznej i interoperacyjnej sieci.
Partnerzy zaoferują wspólnie usługi łączące pojazdy na ziemi, okręty na morzu i statki powietrzne w locie. Łączność taka ma pozwolić na obsłużenie przyszłych wielodomenowych aplikacji w chmurze i zapewnić przewagę informacyjną.
Czytaj też
Satelity OneWeb są zaprojektowane przez firmę Airbus - ich produkcja odbywa się w zakładzie Airbus OneWeb na Florydzie w USA. Po początkowym uruchomieniu usługi nad obszarem Arktyki od bieguna północnego do 50. równoleżnika OneWeb spodziewa się, że do końca 2022 r. jego usługi będą dostępne na całej Ziemi, dzięki pełnej konstelacji 648 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.
„Dzięki konstelacji OneWeb LEO możemy zaoferować klientom wojskowym faktyczną elastyczność, gdyż staramy się zapewnić dostęp do przyszłych zintegrowanych sieci oraz rozwiązań chmurowych, oraz przewagę informacyjną" - zadeklarował Evert Dudok, wicedyrektor działu Connected Intelligence spółki Airbus Defence and Space. "Dzięki nowej ofercie opartej na konstelacji OneWeb i technologiach Airbusa będziemy pierwszym dostawcą tego typu usług dla sił europejskich” - dodał w kontekście zawartego partnerstwa.
Neil Masterson, dyrektor generalny OneWeb wskazał z kolei, że współpraca z koncernem Airbus pozwoli "zaspokoić potrzeby europejskich podmiotów wojskowych i bezpieczeństwa na lądzie, morzu i w powietrzu". Jak podkreślił, sieć OneWeb zapewni bezpieczną, odporną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkim wojskowym i cywilnym organizacjom rządowym, poczynając od rejonu Arktyki i rozszerzając mobilny zasięg na cały glob”.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104