Reklama

Komunikacja

Thales Alenia Space demonstruje terabitowe łącze laserowe

Autor. Thales Alenia Space

Thales Alenia Space oraz jej partnerzy ogłosili pomyślne zakończenie próby terenowej przeprowadzonej w Szwajcarii, polegającej na wdrożeniu bardzo szybkiego laserowego łącza komunikacyjnego ziemia-ziemia przez atmosferę. Jak dodał TAS, jest to krok w rozwoju nowej generacji geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych wykorzystujących optyczne łącza dosyłowe w celu podwojenia swojej aktualnej przepustowości. Celem spółki jest wyeliminowanie różnic w dostępie do technologii cyfrowych i zapewnieniu ludziom szybkiego połączenia internetowego do 2025 roku.

Reklama

Podczas kampanii testowej ETHZ, firmy ONERA i Thales Alenia Space wedle informacji przekazanych przez TAS zademonstrowały rekordową prędkość transmisji w wolnej przestrzeni wynoszącą do 1 Tbit/s na pojedynczej długości fali oraz na dystansie 53 km. Prędkość została osiągnięta w niezwykle trudnych warunkach - transmisja danych odbyła się przez turbulentny kanał propagacyjny pomiędzy stacją badawczą Jungfraujoch w Alpach Szwajcarskich a obserwatorium Zimmerwald w okolicach Berna. Była to także okazja do przetestowania kombinacji kluczowych technologii dla łączy optycznych, w tym optyki adaptacyjnej, technik wieloaperturowych, a także różnych formatów modulacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Projekt VERTIGO przeszedł do ostatniej fazy poświęconej testom łącza komunikacyjnego o dużej mocy w środowisku laboratoryjnym w Thales Research & Technology.

Kolejnym etapem będzie uruchomienie pełnowymiarowego łącza laserowego pomiędzy satelitą geostacjonarnym, znajdującym się na wysokości 36 000 km, a stacją naziemną.

VERTIGO (Very High Throughput Satellite-Ground Optical link) to trzyletni projekt w ramach H2020-SPACE uruchomiony 1 czerwca 2019 roku, który demonstruje koncepcje pozwalające na znaczne zwiększenie przepustowości łączy dosyłowych poprzez zastosowanie nowinek z zakresu technologii optycznych. VERTIGO zajmuje się kluczowymi technologiami wspomagającymi (generowanie wysokiej mocy optycznej, wysokowydajne fale, łagodzenie zakłóceń atmosferycznych) w celu wdrożenia wysokoprzepustowych łączy optycznych oraz testuje je w naziemnych demonstracjach wewnętrznych i zewnętrznych. Takie działanie jest możliwe dzięki współpracy konsorcjum partnerów złożonego z firm GmbH, ETH Zürich, Fraunhofer HHI, G&H, LEO Space Photonics R&D, ONERA, Thales Alenia Space we Francji i Szwajcarii oraz Thales Research & Technology.

Źródło: Thales Alenia Space

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama