Reklama

Nawigacja

Lockheed Martin: Drugi satelita GPS III osiągnął gotowość

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin (LM) poinformował, że zakończono integrację i testy satelity GPS III SV02. Urządzenie zostało zaakceptowane przez Siły Powietrzne USA i zostanie najpewniej wyniesione w 2019 r. Będzie oferować użytkownikom dużą precyzję działania i znaczną odporność na zakłócanie sygnału.

Satelita GPS III SV02 to drugie budowane urządzenie, z serii liczącej 10 sztuk, nad którymi Lockheed Martin pracuje w ramach kontraktu. Satelity GPS tej generacji będą oferować nowe możliwości dla sił zbrojnych oraz użytkowników cywilnych, w tym komercyjnych.

Nowy amerykański satelita nawigacyjny będzie przystosowany pod kątem współpracy z innymi światowymi systemami GNSS. Urządzenie ma oferować trzykrotnie większą dokładność w stosunku do satelitów GPS wcześniejszej generacji. Będzie także wyposażone w systemy umożliwiające do ośmiu razy skuteczniejsze przeciwdziałanie zakłócaniu sygnału (ang. jamming).

Swoje duże możliwości nowe urządzenie ma ponoć zawdzięczać dostarczonej przez firmę Harris jednostce Mission Data Unit – MDU. Na ów segment, w 70 proc. cyfrowy, składają się zegary atomowe, komputery o wzmocnionej ochronie przed promieniowaniem oraz silne przekaźniki sygnału.

GPS III SV02 będzie teraz oczekiwał na start w cleanroomie LM w Denver. Najprawdopodobniej w przyszłym roku wyniesie go w przestrzeń kosmiczną rakieta nośna produkcji United Launch Alliance.

Tymczasem, budowany wcześniej GPS III SV01 uzyskał gotowość do wystrzelenia we wrześniu 2017 r. Teraz jest szykowany do wysyłki na Przylądek Canaveral, skąd zostanie wystrzelony rakietą Falcon 9 SpaceX. Ma do tego dojść jeszcze w 2018 roku.

Przedsiębiorstwo LM poinformowało, że ma już na stanie ponad 90% dostarczanych przez podwykonawców część i materiałów, niezbędnych do wybudowania partii pierwszych dziesięciu satelitów GPS III.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!