Reklama

SATELITY

Łódzki Copernicus Hackathon pod znakiem satelitarnych danych obrazowych

Ilustracja: Copernicus Hackathon [copernicus-hackathon.pl]
Ilustracja: Copernicus Hackathon [copernicus-hackathon.pl]

W sobotę 7 marca 2020 roku w Łodzi rozpocznie się Copernicus Hackathon - organizowany w Polsce już po raz drugi. W rywalizacji mogą wziąć udział zespoły składające się z dwóch do pięciu osób, wśród których będą m.in. entuzjaści programowania, kosmosu i początkujący przedsiębiorcy. W czasie wydarzenia uczestnicy będą pracować nad wykorzystaniem danych satelitarnych w jednym z ośmiu obszarów tematycznych, wśród których są m.in.: zaradzenie degradacji środowiska, dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie zagrożeniom naturalnym.

Tegoroczny Copernicus Hackathon 2020 jest organizowany w Łodzi przez konsorcjum złożone z firm Kapitech, Astri Polska, SkyHub, a także Instytutu Geodezji i Kartografii. Celem wydarzenia jest poszukiwanie nowych, niekonwencjonalnych sposobów wykorzystania satelitarnych danych obrazowych, budowania na tej podstawie nowych firm i przedsięwzięć sektorowych, a także poszukiwanie nowych zastosowań danych satelitarnych w radzeniu sobie z wyzwaniami społeczno-ekologicznymi współczesnego świata. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie zmian klimatycznych, ochrony zasobów naturalnych, a także monitorowania akwenów, obszarów zurbanizowanych czy zmian ukształtowania terenu (i wielu dalszych zagadnień).

Podczas konkursów Copernicus Hackathon uczestnicy w bardzo krótkim czasie (od kilku godzin do dwóch dni) opracowują nowe rozwiązania, tworzą aplikacje i strony internetowe oraz rozwiązują postawione przed nimi wyzwania. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, wydarzenie ma formę bardziej warsztatową, gdzie uczestniczące drużyny będą prowadzone przez mentorów i ekspertów ku realizacji swoich wstępnych pomysłów.

W programie Copernicus Hackathon 2020 na uczestników czeka osiem odrębnych wyzwań. Każde z nich jest osobnym obszarem użytecznego wykorzystania danych satelitarnych:

1. Planowanie przestrzenne i automatyczne detekcja zmian
2. Zapobieganie zagrożeniom naturalnym i zarządzanie nimi
3. Monitorowanie pól uprawnych
4. Analiza meteorologiczna i hydrologiczna
5. Inwentaryzacja wyrobisk i budynków
6. Monitorowanie lasów
7. Degradacja środowiska
8. Dostosowanie do zmian klimatu

Udział w hackathonie jest bezpłatny, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji - szczegóły z tym związane wyjaśnia strona internetowa wydarzenia. Chętni mają czas do 29 lutego, by zarejestrować się na stronie wydarzenia.

Wśród głównych patronów Copernicus Hackathon 2020 jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program Copernicus to nadzorowany przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) system obserwacji Ziemi z pomocą satelitów, które każdego dnia zbierają dane o Ziemi w szerokim zakresie pasm promieniowania elektromagnetycznego (w oparciu o urządzenia optoelektroniczne, jak i radarowe). Dane z programu Copernicus dostępne są powszechnie i za darmo za pośrednictwem licznych platform finansowanych przez Unię Europejską.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!