Reklama

SATELITY

Miliardy dolarów z Pentagonu na utrzymanie konstelacji łączności satelitarnej

Satelita systemu Advanced Extremely High Frequency w trakcie przygotowań. Fot. Lockheed Martin [lockheedmartin.com]
Satelita systemu Advanced Extremely High Frequency w trakcie przygotowań. Fot. Lockheed Martin [lockheedmartin.com]

Koncern Lockheed Martin uzyskał długoterminowy kontrakt Sił Powietrznych USA na utrzymanie operacyjności i zabezpieczenie działania konstelacji satelitarnych Milstar, AEHF oraz DSCS III, zapewniających funkcjonowanie zaawansowanych wojskowych systemów szyfrowanej łączności.

Kontrakt przyznany spółce Lockheed Martin opiewa na ogólną kwotę niemal 3,33 mld USD i będzie obowiązywał przez okres 10 lat, wygasając z dniem 30 listopada 2029 roku. Realizowany będzie w formule IDIQ (Indefinite-Delivery/Indefinite-Quantity), czyli bez określonej z góry oczekiwanej ilości zasobów i okresu dostawy. Podmiotem bezpośrednio zaangażowanym w kontraktowanie zamówienia po stronie Departamentu Obrony USA jest Space and Missile System Center w bazie Sił Powietrznych USA – Peterson w stanie Kolorado. Oprócz Lockheed Martin, w procedurze przetargowej nie uczestniczył żaden inny kandydat.

Przedmiotem umowy są działania związane z utrzymaniem operacyjności, udoskonaleniem oraz obsługą logistyczną funkcjonowania konstelacji satelitarnych Advanced Extremely High Frequency (AEHF), Milstar oraz Defense Satellite Communications System III (DSCS III). Wskazane układy satelitarne zapewniają działanie globalnej, zabezpieczonej kryptograficznie i elektromagnetycznie, militarnej sieci zaawansowanej łączności. Obsługują one komunikację Białego Domu, Departamentu Stanu i użytkowników wojskowych oraz wspierają krajowy system dowodzenia i kontroli jądrowej. Z zasobów AEHF korzystają również sojusznicy USA z sił zbrojnych Kanady, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Siły Powietrzne skonsolidowały prace wspierające działanie konstelacji AEHF, Milstar i DSCS w ramach połączonej umowy obejmującej zakres logistyki, wsparcia operacyjnego i zabezpieczenia funkcjonalności. Lockheed Martin pozostaje głównym wykonawcą tego programu od 2009 roku. Ponadto koncern ze stanu Maryland dostarczył pięć z sześciu zamówionych satelitów najnowszej z generacyjnych konstelacji, AEHF. Pierwszy dotarł na orbitę w 2010 roku, a piąty – w sierpniu 2019 roku. Ostatni ze składników systemu, AEHF-6, jest obecnie produkowany i ma wystartować w 2020 roku. Prace postępują w należących do firmy zakładach satelitarnych w miejscowości Sunnyvale w Kalifornii, gdzie będzie realizowany również zakres najnowszego zawartego kontraktu.

Pozostałe dwa ze wskazanych w zamówieniu systemów (Milstar i DSCS) to poprzednie programy globalnych sieci obsługujących satelitarną łączność Sił Zbrojnych USA. Pierwszy satelita DSCS został wystrzelony w październiku 1982 roku, a ostatni w sierpniu 2003 roku. Zgodnie z rejestrami US Air Force, do tej pory działa nadal 7 z ogólnej liczby 14 wystrzelonych satelitów DSCS.

Konstelację Milstar zaczęto natomiast budować w 1994 roku – spośród 6 wystrzelonych instrumentów dwóch różnych generacji systemu (Milstar-1 oraz Milstar-2), 5 pozostaje w użyciu. Ostatni z nich znalazł się na orbicie w 2003 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze