Amerykańskie wojsko zamawia nowe satelity GPS

Autor. Lockheed Martin
Koncern Lockheed Martin otrzymał kontrakt na budowę dwóch satelitów GPS III Follow-on dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych. Jednostki zapewnią bardziej precyzyjne i odporne usługi nawigacji zarówno dla wojska.
Zamówienie na dwa satelity GPS IIIF to de facto modyfikacja kontraktu zawartego między Siłami Kosmicznymi USA a koncernem Lockheed Martin w 2018 r., który przewiduje możliwość dostarczenia do 22 satelitów nawigacyjnych. Najnowsze zlecenie o wartości ponad 509 milionów dolarów zakłada dostawę jednostek do 2031 r.
Amerykanie modernizują system GPS
Umowa z 2018 r. to kontrakt o stałej cenie (ang. fixed-price contraxt) 7,2 miliardów dolarów, który umożliwia zamówienie przez Dowództwo Systemów Kosmicznych (Space Systems Command) łącznie 22 satelitów zbudowanych przez koncern Lockheed Martin. Do maja 2025 r. Amerykanie wykorzystali opcję na 12 jednostek. Szacuje się, że pierwsze z nich zostaną wyniesione w 2027 r.
Z komunikatu Departamentu Obrony USA wynika, że dwa zamówione satelity GPS IIIF zostaną zbudowane w zakładach w Littleton w stanie Kolorado. System nawigacji satelitarnej odgrywa kluczową rolę w działaniach wojskowych - umożliwia m.in. precyzyjne określanie pozycji, koordynację ruchu wojsk oraz naprowadzanie zdalnie sterowanych pocisków. Program nie jest jednak wolny od kontrowersji.
Zagraniczne portale branżowe zwracają uwagę, że system nawigacji satelitarnej dla wojska mógłby zostać zbudowany przy znacznie mniejszych środkach. Portal C4isrnet sugeruje, że budowa pojedynczej jednostki GPS IIIF kosztuje około 250 milionów dolarów. Cena to jeden z czynników, który skłonił amerykańskie space force do poszukiwania tańszego rozwiązania. Tym może okazać się program R-GPS (Resilient GPS).
Wojsko i przemysł pracują nad nowym systemem GPS
Dzięki systemowi R-GPS Stany Zjednoczone zyskają rozbudowaną sieć satelitów nawigacyjnych oraz zwiększoną redundancję, która zapewni ciągłość działania systemu nawet w przypadku awarii jednej z jednostek. Program pozyskał pierwsze fundusze w wysokości 40 milionów dolarów w 2024 r., które zostały rozdysponowane między cztery firmy: Sierra Space, L3Harris, Astranis i Axient - przejęty kilka miesięcy później przez firmę Astrion.
Każde zlecenie o wartości 10 milionów dolarów obejmowało opracowanie koncepcji budowy systemu R-GPS. Na początku 2025 roku Dowództwo Systemów Kosmicznych zrezygnowało ze współpracy z firmą Astrion, pozostawiając w grze trzech konkurentów. Pierwsze 8 satelitów może zostać umieszczonych do 2028 r.
Szacuje się, że koszt realizacji programu w ciągu pięciu lat wyniesie około 1 miliarda dolarów, a cena pojedynczego satelity będzie się mieścić w przedziale od 50 do 80 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych pojawiają się głosy krytyki - mniejszy koszt to gorsza jakość i gorsze zdolności. Przyszłość R-GPS zależy zatem od decyzji politycznych i dalszego finansowania.