Reklama

Nawigacja

Rusza budowa nowej generacji satelitów Galileo

Ilustracja: OHB [ohb-system.de]
Ilustracja: OHB [ohb-system.de]

Panele ekspertów zatwierdziły przygotowane przez przemysł projekty satelitów drugiej generacji systemu Galileo - informuje ESA. Instrumenty te mają oferować pozycjonowanie i określanie czasu o niezrównanej precyzji.

Galileo to europejski, najdokładniejszy na świecie system nawigacji satelitarnej i określania czasu. Korzysta z niego ponad 4 mld smartfonów i różne gałęzie przemysłu – m.in. kolej, transport morski, rolnictwo czy instytucje finansowe. Na orbicie działa już 30 satelitów Galileo, dwa następne mają zostać wystrzelone w sierpniu, a sześć kolejnych – w 2025 roku.

Reklama

Jak podała właśnie Europejska Agencja Kosmiczna, projekt budowy kolejnej - drugiej generacji systemu (G2) otrzymał „zielone światło”. Na system mają składać się dwie rodziny satelitów – opracowane przez firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence and Space. Eksperci uznali, że zaproponowane przez przemysł projekty spełniają wszystkie wymagania.

G2, jak informuje ESA, ma być „przełomowy” i oferować „bezprecedensowe” parametry, jeśli chodzi o pozycjonowanie i określanie czasu. Na pokładach satelitów znajdą się takie elementy, jak w pełni cyfrowe układy nawigacji, elektryczny napęd, większe od dotychczasowych anteny, systemy łączności międzysatelitarnej i zaawansowane zegary atomowe.

Elementy satelitów znajdują się już w fazie produkcji i firmy, wkrótce mają zająć się już montażem testowych prototypów. Starty na orbitę mają się rozpocząć przed końcem dekady.

Reklama

To niezwykłe, widzieć, jak europejski przemysł jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym wymaganiom dla systemów satelitarnych GNSS w historii, dostarczając na czas nowoczesny projekt. Nie możemy się doczekać rozpoczęcia produkcji i kampanii testów kompatybilności systemu z satelitami, segmentem naziemnym i odbiornikami Galileo” – powiedział Miguel Manteiga, dyrektor Biura Programu Galileo.

Więcej informacji znajduje się na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!