Reklama

Nawigacja

Norwegia znów oskarża Rosję o zakłócanie GPS

Ilustracja: NATO via YouTube
Ilustracja: NATO via YouTube

W rocznym raporcie wywiadu Oslo powraca do incydentów związanych z rzekomym zakłócaniem sygnału satelitów GPS. Norwegowie winią Moskwę. Wskazują na związane z tym potencjalne zagrożenia czasu wojny oraz niebezpieczeństwo zwiększania rosyjskich wpływów również w czasie pokoju.

Na powracający problem z zakłócaniem sygnału pozycjonowania satelitarnego GPS (ang. jamming) na dalekiej północy Norwegii uwagę zwrócił wywiad tego kraju w ostatni poniedziałek, 11 lutego br. Kwestia została podniesiona w dorocznym raporcie wywiadu w zakresie oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem narodowym.

Incydenty dotyczące zakłócania GPS odnotowano niejednokrotnie na obszarach Norwegii sąsiadujących z granicą tego kraju z Rosją. Odpowiedzialność za te przypadki Oslo przypisuje Moskwie.

Tego rodzaju zakłócenia obserwowane są od 2017 roku. Zdarzyły się m.in. jesienią 2018 r. podczas odbywających się w Skandynawii ćwiczeń NATO Trident Juncture. W ostatnim czasie zakłócenia dostrzeżono w styczniu, gdy do Norwegii przybyły brytyjskie śmigłowce bojowe, by ćwiczyć się w działaniach w trudnych warunkach arktycznych.

Czytaj też: Rosja zakłóca sygnał GPS

Przedstawiciele Norwegii wskazują, że tego rodzaju działalność rosyjska stanowi istotne militarne wyzwanie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednocześnie, możliwość utrudniania dostępu do sygnału GPS stanowi w ręku Rosji potężne narzędzie wpływu czy to w czasie ewentualnego kryzysu państwowego w użytkującym ten system GNSS kraju, czy nawet w spokojnym okresie pokoju. Ograniczanie czy uniemożliwianie wykorzystania GPS może bowiem w istotny sposób godzić w różnego rodzaju działania policji, służb medycznych czy ratowniczych. Stanowi też istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Dotychczas jednak nie udokumentowano wypadku, u którego podstaw leżałby problem z zakłóconym dostępem do sygnału nawigacji satelitarnej.

Czytaj też: Kolejne państwo oskarża Rosję o zakłócanie GPS

Celem zebrania jak najszerszych informacji o przypadkach zakłócania sygnału Norwegia intensywnie współpracuje na tym polu z sąsiadami. Obok Oslo, również władze Finlandii podnosiły ten problem w relacjach z Moskwą. Jednak Rosjanie twardo zaprzeczają, by mieli cokolwiek wspólnego z zakłócaniem sygnału GPS w Skandynawii.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!