Reklama

SATELITY

Nowy cleanroom Creotechu. Dla satelitów do 150 kg

Wcześniej uruchomiony cleanroom spółki z Piaseczna. Fot. Creotech Instruments
Wcześniej uruchomiony cleanroom spółki z Piaseczna. Fot. Creotech Instruments

Budowa zakończyła się w kwietniu. W wyniku inwestycji powstał kompleks pomieszczeń umożliwiających montaż i testowanie poszczególnych elementów kosmicznej elektroniki, a także realizację pełnej, seryjnej integracji satelitów klasy mikro, o masie do 150 kg.

Kompleks pomieszczeń o łącznej powierzchni 140 m2, zlokalizowanych w siedzibie Creotech Instruments S.A. w Piasecznie, obejmuje część czystą oraz dodatkowe pomieszczenia służące do mycia ultradźwiękowego elementów kosmicznej elektroniki i do tworzenia powłok izolacji termicznej satelitów. Do części czystej, gwarantującej czystość na poziomie 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (norma ISO 7), o powierzchni 61 m2, prowadzą dwie wentylowane śluzy, w tym jedna śluza przemysłowa, pozwalająca na wwożenie do cleanroomu i wywożenie na zewnątrz dużych elementów.

Wiele firm realizujących na świecie integrację całych jednostek satelitarnych zmuszonych jest, po zakończeniu zadania, rozhermetyzować swoje pomieszczenie czyste, żeby wyprowadzić satelitę na zewnątrz. Naszym celem było stworzenie infrastruktury, która umożliwi seryjną integrację satelitów, dlatego nasz cleanroom zaopatrzony jest w przemysłową śluzę. Dzięki temu proces integracji kolejnych satelitów będzie można realizować w trybie ciągłym, co znaczenie zwiększy efektywność naszego procesu produkcyjnego.

Marcin Stolarski, Creotech Instruments S.A.

Część czysta składa się z właściwego cleanroomu o powierzchni 61m2 oraz sterylnej szatni, w której pracujący w sterylnych warunkach inżynierowie przygotowywać się będą do realizacji zadań. W pomieszczeniu czystym równocześnie pracować może aż 6 specjalistów. Kolejne 4 stanowiska pracy powstały w pomieszczeniach przylegających do cleanroomu.

Krok w stronę strategicznego celu

Władze Creotech od lat, konsekwentnie dążą do realizacji strategicznego celu jakim jest osiągnięcie na kosmicznym rynku prestiżowej pozycji integratora satelitów. Integratorem nazywany jest podmiot, który w procesie budowy jednostki satelitarnej odpowiada za skomplikowany proces połączenia wszystkich elementów, modułów i podsystemów składających się na gotowego, działającego satelitę. Osiągnięcie tej pozycji oznacza nie tylko prestiż, ale świadczy także o szerokich kompetencjach integratora, który w tej trudnej branży posiadł organizacyjną wiedzą i kompetencję umożliwiające poprawne przeprowadzenia procesu integracji.

Nie praktykuje się reperowania satelitów na orbicie. Dlatego tak ważne jest to, żeby sprzęt wysyłany w kosmos był niezawodny. Zarówno proces powstawania poszczególnych elementów satelity jak i wysłanie produktu w kosmos generują ogromne koszty, dlatego od integratorów satelitów wymaga się spełnienia wyśrubowanych standardów w obszarze procesów produkcyjnych, certyfikacji specjalistów oraz parametrów infrastruktury. Te wszystkie kompetencje konsekwentnie skupiamy w ramach spółki Creotech Instruments S.A. i już wkrótce będziemy gotowi do integracji pierwszego satelity.

Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A.

W pierwszej kolejności w nowo wybudowanym cleanroomie będą przygotowywane wiązki kablowe oraz poszycie termiczne dla satelitów konstelacji ICEYE. Zaplanowana jest także integracja i testy elektroniki oraz podsystemów mechanicznych nowo projektowanej platformy satelitarnej HyperSat. W planach jest także integracja i testy podsystemów oraz całych satelitów innych platform satelitarnych.

Nowa infrastruktura przemysłowa wyposażana jest w specjalistyczną aparaturę testową, a firma nie wyklucza dalszej rozbudowy infrastruktury cleanroomu w przyszłości w miarę stale rosnących potrzeb firmy na takie pomieszczenia.

Nowy, czysty produkt w Creotech

Autorskie podejście, z którego wynika modułowa konstrukcja nowego cleanroomu, pozwala na jego rozbudowę i modernizację w dowolnym czasie, dzięki czemu w każdej chwili możliwe będzie podniesienie zarówno klasy czystości jak i innych parametrów, wymaganych w czasie produkcji kosmicznej.

Marcin Mazur, Creotech Instruments S.A.

Jacek Kosiec, Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments S.A. zwraca uwagę, że jest to już trzeci cleanroom zbudowany własnymi siłami przez Creotech.

- Na polskim rynku staliśmy się prawdziwymi ekspertami w realizacji tego typu projektów. Zdobyte wiedza i doświadczenie pozwalają nam projektować i wykonywać je lepiej i taniej, niż firmy wyspecjalizowane w pomieszczeniach czystych innego niż kosmiczne przeznaczenia – tłumaczy Kosiec - Firmy sektora kosmicznego, które chcą rozbudować swoje zaplecze produkcyjne mogą liczyć na nasze wsparcie. Na podstawie zdefiniowanych wymagań jesteśmy w stanie stworzyć indywidualny plan oraz przedstawić budżet inwestycji.

Reklama

Komentarze

    Reklama