Reklama

Obserwacja Ziemi

Amerykańsko-europejski satelita zbada globalne akweny

Artystyczna wizja satelity SWOT na orbicie. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech
Artystyczna wizja satelity SWOT na orbicie. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Po raz pierwszy w historii satelita NASA opracowany wraz z europejskimi podmiotami zajmie się obserwacją światowych wód. Misją urządzenia Surface Water and Ocean Topography (SWOT) będzie wykonanie pomiarów ponad 95% ziemskich jezior, rzek i innych zbiorników wodnych.

Reklama

NASA planuje już za trzy miesiące wynieść na orbitę nowego satelitę, który zajmie się na poziomie globalnym badaniem zbiorników słodkowodnych i wód przybrzeżnych. Urządzenie Surface Water and Ocean Topography (SWOT) daje nadzieję naukowcom na zrobienie ogromnego kroku w kierunku poszerzenia wiedzy odnośnie akwenów wodnych. Jak opisuje NASA w swoim komunikacie odnoszącym się misji, SWOT wykona pomiary ponad 95% ziemskich jezior, rzek i innych zbiorników.

Reklama

Omawiane przedsięwzięcie rozwijane jest w ramach amerykańsko-europejskiej kooperacji. Zaangażowanymi w misje podmiotami są oczywiście NASA (a dokładniej Jet Propulsion Laboratory), Francuska Agencja Kosmiczna (CNES), Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) oraz Brytyjska Agencja Kosmiczna. Według obecnych planów ma ona wystartować w listopadzie br. z bazy amerykańskich Sił Kosmicznych Vandenberg dzięki rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX. W ramach wartego 112 mln USD zamówienia na wystrzelenie SWOT SpaceX będzie odpowiedzialny m.in. za przygotowanie rakiety, integrację ładunku, śledzenie satelity oraz wsparcie w pozyskiwaniu danych.

YouTube cover video

Agencje zapewniają, że wspólna misja pomoże zarówno w lepszym zarządzaniu zasobami wodnymi, jak i poszerzy wiedzę na temat wpływu zmian klimatu na jeziora, rzeki i pozostałe zbiorniki wodne. Jednym z priorytetów badawczych będzie mierzenie wielu parametrów zbiorników wodnych na całej powierzchni naszej planety. SWOT zmierzy ponad 95% ziemskich jezior (większych niż 6 ha) i rzek (o średnicy szerszej niż 100 m). Misja ma zaprezentować niespotykany dotąd poziom precyzji i wysoką rozdzielczość instrumentów pokładowych.

Reklama

Czytaj też

Przewidywana waga satelity w momencie startu to 2 tony. Misja Surface Water and Ocean Topography będzie pierwszą próbą globalnego zbadania wód powierzchniowych prowadzoną przez NASA. Odpowiednia wiedza nt. zbiorników wodnych na naszej planecie jest kluczowa dla naszej przyszłości. Obecnie urządzenie jest przygotowywane do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną w kompleksie Thales Alenia Space w Cannes we Francji.

Źródło: NASA/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama