Obserwacja Ziemi
Broń za pomoc przy satelicie, czyli współpraca Rosji i Korei Północnej
Korea Północna wysłała do Rosji ponad 10 transportów amunicji do wykorzystania w wojnie z Ukrainą, co odpowiada milionowi pocisków artyleryjskich, podał w środę wywiad Korei Południowej. Pjongjang otrzymał w zamian pomoc w zakresie technologii satelitarnej i kontynuuje przygotowania do ponownej próby wyniesienia pierwszego w historii kraju satelity szpiegowskiego.
Kilka tygodni temu Biały Dom odtajnił informacje wywiadu wraz ze zdjęciami satelitarnymi, mówiącymi o przesłaniu przez reżim w Pjongjangu we wrześniu ponad tysiąca kontenerów sprzętu wojskowego na pokładzie rosyjskiego kontenerowca. Następnie oceniono, że północnokoreańskie dostawy broni mogą być większe i bardziej regularne, niż sądzono. Z ostatnich informacji wynika, że że Korea Północna dokonała co najmniej 10 transferów broni do Rosji od sierpnia i składały się m.in. z ponad miliona pocisków artyleryjskich. Eksperci ocenili, że wystarczyłoby to na około dwa miesiące wojny na Ukrainie.
Wywiad Korei Południowej poinformował także, że w zamian za wsparcie militarne Pjongjang otrzymuje od Moskwy porady techniczne dotyczące kolejnej próby wystrzelenia wojskowego satelity, który posłuży do rozpoznania. Satelita rozpoznawczy, zwany także szpiegowskim jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un zamierza, wbrew rezolucjom ONZ, wprowadzić do swojej armii. Agencja informacyjna Yonhap, powołując się na służbę wywiadowczą Korei Południowej dodała, że Korea Północna znajduje się w końcowej fazie przygotowań do wystrzelenia satelity i szanse na powodzenie trzeciej próby ocenia się na duże.
Czytaj też
Dwie zakończone niepowodzeniem próby umieszczenia na orbicie pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego miały miejsce krótko po szczycie G7 w maju i trójstronnym szczycie USA, Japonii i Korei Południowej w sierpniu. W trakcie ostatniej próby rakieta wynosząca ładunek spadła do morza u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego po tym, jak straciła ciąg po rozdzieleniu pierwszego i drugiego stopnia. W obu przypadkach Pjongjang uprzedzał o okresie, w którym zamierzał wystrzelić rakietę.
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu resort obrony Wielkiej Brytanii w swoim raporcie wskazał, że Rosja zaoferowała Korei Północnej za przekazywaną amunicję i sprzęt wojskowy wsparcie finansowe, gospodarcze, dostarczania technologii wojskowych i współpracę w innych obszarach zaawansowanych technologii, w tym dotyczących przestrzeni kosmicznej. Podczas ostatniej wizyty Kim Dzong Una w Rosji, która odbyła się w dniach 12-17 września br. Władimir Putin zapowiedział również pomoc Korei Północnej w budowie nowych satelitów.