Reklama

Obserwacja Ziemi

Polska zyska własne satelity. Umowa weszła w życie

Autor. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Weszła w życie umowa, dzięki której Polska zyska własne satelity - poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Planowana jest budowa co najmniej 4 satelitów. Systemy rozpoczną działanie w 2027 r. Koszt ich budowy to 85 mln EUR - dodał.

Reklama

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało w poniedziałek (tj. 30 października br.), że weszła w życie umowa, na mocy której Polska zyska własną konstelację satelitów obserwacyjnych. „Systemy rozpoczną działanie w 2027 r. Koszt ich budowy to 85 mln EUR” - poinformowało ministerstwo. Kilka tygodni wcześniej w wywiadzie dla Space24.pl wiceminister Kamila Król zapowiedziała po raz pierwszy, że w ramach umowy mają powstać co najmniej 4 satelity (3 optoelektroniczne i 1 radarowy).

Reklama
Reklama

Resort wyjaśnił, że Polska zyska dostęp do wysokorozdzielczych danych z obserwacji Ziemi, a rodzime firmy wiedzę z zakresu produkcji i integracji systemów satelitarnych. Dane satelitarne są dzisiaj wykorzystywane m. in. w gospodarce przestrzennej, rolnictwie, zarządzaniu kryzysowym czy ochronie środowiska.

„Dane uzyskane dzięki satelitom będą służyły m. in. rejestrowaniu, ocenie i monitorowaniu skutków zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, a także do oceny bezpieczeństwa, czy np. do określenia wysokości wsparcia państwa dla rolników i przedsiębiorców. Obecnie Polska nie posiada własnych satelitów, a zapotrzebowanie na dane o wysokiej rozdzielczości jest bardzo duże” – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Czytaj też

„Równie ważnym celem porozumienia jest możliwość pozyskania unikalnej wiedzy przez polskie podmioty z branży systemów satelitarnych. Zdobyte przez polskie firmy kompetencje zaowocują nowymi kontraktami, zapewnią im miejsce w europejskich łańcuchach dostaw i udział w kluczowych projektach ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). ” – dodała wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

Resort technologii wskazał, że rosnące znaczenie przestrzeni kosmicznej stale wpływa na postęp technologiczny i naukowy w wielu sektorach gospodarki, a pośrednio także na życie nas wszystkich. W gospodarce przestrzennej używa się danych satelitarnych dla potrzeb planowania przestrzennego i zarządzania przestrzenią.

Np. w rolnictwie za pomocą teledetekcji można m.in. szacować powierzchnię upraw, identyfikować gatunki upraw i przewidywać plony, czy analizować i prognozować skutki suszy. „Na potrzeby infrastruktury drogowej za pomocą danych satelitarnych można prowadzić analizę zmian właściwości nawierzchni, czyli oceniać jej zużycie, przewidując potencjalne zagrożenia w postaci wystąpienia uszkodzeń” - zwróciło uwagę ministerstwo.

Czytaj też

W ramach gospodarki wodnej za pomocą danych satelitarnych ocenia się np. zagrożenie powodziowe i opracowuje działania antykryzysowe. Zaznaczono, że prowadzi się również monitoring wód śródlądowych, mórz i oceanów. „W zarządzaniu kryzysowym poza wyżej wymienionymi działaniami, dane satelitarne można wykorzystać do analizy skutków wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych jak np. powodzi, pożarów, nawałnic czy do monitorowania bezpieczeństwa granic” - podano w komunikacie.

MRiT podkreśliło, że dane te są również podstawą działań w trakcie trwającej w Ukrainie wojny. Poza wsparciem w bieżących działaniach wojsk, służą też do szacowania strat gospodarczych, w tym przewidywania spadku plonów w związku z działaniami wojennymi.

Pod koniec sierpnia br. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podpisali trzy porozumienia związane z rozwojem polskiej branży kosmicznej. Dotyczyły one udziału drugiego w historii Polaka w misji kosmicznej, staży polskich absolwentów w ESA oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (4)

 1. Chyżwar

  To dobrze. Ale mnie przede wszystkim interesują satelity służące celom militarnym.

 2. KAR

  Dobre i to, ale priorytetem powinny być satelity stricte wojskowe i oby zawisły nad nami jak najszybciej.

 3. panzyciaismierci

  NICE.....

 4. panzyciaismierci

  PETARDA .......MOŻE PRZESTANA MARUDZIĆ CO PO NIEKTÓRZY.....

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!