Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny: satelita Shiyan-10-02 wyniesiony na orbitę

Autor. CNSA

Chiny przy pomocy rakiety nośnej Długi Marsz 3B wyniosły testowego satelitę Shiyan-10-02 na orbitę. Powodzenie misji zostało potwierdzone przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), przedsiębiorstwo państwowe kierujące chińskim programem kosmicznym notowane na liście Fortune 500. Jest też 64. i ostatnim startem w wykonaniu Państwa Środka w tym roku.

Reklama

29 grudnia 2022 r. o godzinie 5.43 czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Xichang w południowo-zachodnich Chinach, przy pomocy rakiety nośnej Długi Marsz 3B wyniesiono testowego satelitę Shiyan-10 na orbitę, co zostało następnie potwierdzone przez CASC. Cel misji nie został jednak ujawniony, natomiast nie wyklucza się użycia satelity do celów stricte wojskowych. Niemniej jednak oficjalne stanowisko CASC nie ujawnia dokładnych planów, twierdząc tylko, że satelita będzie wykorzystywany do "weryfikacji na orbicie nowych technologii kosmicznych, takich jak monitorowanie środowiska kosmicznego".

Reklama

Czytaj też

Reklama

O monitorowaniu przestrzeni kosmicznej przez satelitę, co wciąż nie wyklucza uczestnictwa w działaniach militarnych, może świadczyć wysoce eliptyczny charakter orbity na jaką prawdopodobnie został wyniesiony satelita. Najprościej rzecz ujmując tego typu orbita jest bardzo wydłużona, ponieważ swoje apogeum, czyli punkt najdalej oddalony od powierzchni Ziemi, może mieć na wysokości powyżej 35 tysięcy km. Ciała znajdujące się na takich orbitach zbliżają się w sposób powolny do apogeum, osiągając przy tym dużą wysokość nad obszarami o dużej szerokości geograficznej.

Prawdopodobnie satelita Shiyan-10-02 został wysłany, aby dołączyć do poprzednika znajdującego się na wysoce eliptycznej orbicie Molniya - satelity Shiyan-10-01. Przy pierwszej misji satelita Shiyan-10-01 ostatecznie osiągnął swoją docelową orbitę, ale w trakcie swojego lotu musiał wykonać kilka manewrów, np. dużej zmiany kąta nachylenia. CASC ogłosiła, że Shiyan-10-01 utknął na orbicie transferowej, ale po zmianie inklinacji (nachylenia) do 63,7 stopnia został finalnie umieszczony na orbicie Molniya. Wyniesienie satelity na orbitę wysoce eliptyczną, a przykładem takiej jest orbita Molniya, z uwzględnieniem działania Shiyan-10-01 zapewniłoby lepsze monitorowanie półkuli północnej, np. obserwację przez długi czas chińskiej stacji naziemnej China Remote Sensing Satellite North Polar, która znajduje się w Kirunie w północnej Szwecji.

Czytaj też

Ostatnie wyniesienie satelity przez Chiny w 2022 r. spowodowało jednak ostrzeżenia ze strony Filipińskiej Agencji Kosmicznej (PhilSA) wobec odpowiednich agencji rządowych w sprawie zagrożenia spowodowanym spadającymi szczątkami rakiet. Po starcie rakiety nośnej Długi Marsz 3B, PhilSA wydała oświadczenie w sprawie szacowanego obszaru strefy morskiej i powietrznej, w którym mogą spaść szczątki i zaproponowała wydanie ostrzeżeń dla obiektów znajdujących się w tym obszarze.

Chociaż nie przewiduje się, że spadną na elementy lądowe lub obszary zamieszkałe na terytorium Filipin, spadające szczątki stanowią zagrożenie i potencjalne ryzyko dla statków, samolotów, łodzi rybackich i innych statków, które przepłyną przez strefę zrzutu.
Fragment oświadczenia Filipińskiej Agencji Kosmicznej

Według PhilSA wyznaczony obszar może ulec zmianie z uwagi na różne warunki pogodowe lub klimatyczne. Ponadto nie można obecnie wykluczyć możliwości niekontrolowanego ponownego wejścia w atmosferę górnych stopni rakiety nośnej powracającej z kosmosu. Agencja zaleca, aby w przypadku wykrycia szczątków rakiet natychmiast informować władze lokalne.

Reklama
Reklama

Komentarze