Reklama

Statki Kosmiczne

Załoga Shenzhou 14 wróciła ze stacji Tiangong

Moment wyjścia tajkonautów z kapsuły
Moment wyjścia tajkonautów z kapsuły
Autor. China Manned Space

Troje tajkonautów wylądowało w niedzielę na Ziemi po sześciu miesiącach spędzonych na chińskiej stacji orbitalnej Tiangong, gdzie nadzorowali montaż ostatniego z modułów obiektu - poinformowała agencja Associated Press za chińskimi mediami państwowymi.

Reklama

Dnia 4 grudnia 2022 r. około godziny 13.10 czasu polskiego na pustyni Gobi w Azji Wschodniej wylądowała kapsuła, w której znajdowali się dowódca misji Shenzhou-14 Chen Dong oraz jej pozostali uczestnicy - Liu Yang i Cai Xuzhe.

Reklama

Przed wyruszeniem w drogę powrotną na Ziemię z Tiangong, której nazwa w języku chińskim oznacza "niebiański pałac", Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe przez pięć dni przebywali na stacji razem z trzema kolegami, którzy przylecieli tam w środę w ramach misji Shenzhou-15 i pozostaną na Tiangong przez kolejne pół roku. Był to pierwszy raz, gdy sześcioro uczestników chińskiej misji kosmicznej przebywało w kosmosie w tym samym czasie.

"Jestem szczęściarzem, bo ujrzałem ukończenie podstawowej struktury chińskiej stacji kosmicznej po sześciu pełnych pracy i angażujących miesiącach w kosmosie. Jak meteoryty powróciliśmy w objęcia ojczyzny" - oświadczył Chen, który jako pierwszy wysiadł z kapsuły. Liu powiedziała, że cieszy się, że znowu ujrzała swoją rodzinę i rodaków.

Reklama

Czytaj też

Misja tajkonautów rozpoczęła się w czerwcu br., a podczas swojego pobytu zajmowali się szeregiem zadań, m. in. nadzorowali montaż ostatniego z trzech modułów stacji Tiangong. Dodatkowo Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe odbyli trzy spacery w kosmosie, przeprowadzili wykład naukowy na żywo ze stacji i szereg eksperymentów - opisała AP.

Stacja Tiangong jest częścią chińskich planów dotyczących stałej obecności człowieka na orbicie okołoziemskiej. Powodem wybudowania stacji kosmicznej było wykluczenie Chin z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie z powodu amerykańskich obiekcji wobec bliskich powiązań chińskich programów kosmicznych z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, będącą pod kontrolą rządzącej Komunistycznej Partii Chin.

Czytaj też

Tiangong, która według szacunków będzie funkcjonować w kosmosie przez 10 do 15 lat, może zostać jedyną działającą stacją kosmiczną, jeśli - jak przewidują naukowcy - ISS zakończy swoją pracę w drugiej połowie lat dwudziestych XXI wieku.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!