Reklama

Statki Kosmiczne

Pierwsza wymiana załogi na stacji Tiangong

Autor. https://en.wikipedia.org/wiki/Tiangong_space_station

Chiny wysłały na orbitę statek kosmiczny Shenzhou-15 z trzyosobową załogą, w celu pierwszej w historii rotacji załogi na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Tajkonauci przejmą obowiązki załogi Shenzhou-14, która przybyła tam na początku czerwca.

Reklama

Rakieta Długi Marsz 2F transportująca kapsułę Shenzhou-15, w języku chińskim "Boski Statek", wystartowała z Centrum Startowego Jiuquan, znajdującym się na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach dnia 29 listopada br. po godzinie 21.00 czasu lokalnego (godz. 16.00 czasu polskiego) - poinformowała agencja Reutera, cytując chińskie media państwowe.

Reklama

Shenzhou-15 to jedenasta z kolei misja, w tym czwarta załogowa, od kwietnia 2021 r. potrzebna do złożenia stacji Tiangong, czyli „Niebiańskiego Pałacu", jak po chińsku nazywa się wielomodułową stację kosmiczną. Oczekuje się, że poprzedni członkowie załogi powrócą na Ziemię na początku grudnia, co potwierdzi zdolność stacji do tymczasowego utrzymania sześciu astronautów, co jest kolejnym dokonaniem chińskiego programu kosmicznego.

Czytaj też

Załoga Shenzhou-15 spędzi na ważącej 66 t stacji Tiangong sześć miesięcy, podczas których przeprowadzi ponad 1000 eksperymentów naukowych, od badania adaptacji roślin w kosmosie po zachowanie płynów w warunkach mikrograwitacji. „Niebiański Pałac" jest zwieńczeniem prawie dwóch dekad chińskich misji załogowych w kosmosie. W 2003 r. pilot myśliwca, Yang Liwei, został wysłany na orbitę w kapsule Shenzhou-5 i stał się pierwszym chińskim tajkonautą i jednocześnie bohaterem narodowym.

Reklama

Czytaj też

Stany Zjednoczone odizolowały Chiny od kierowanej przez amerykańską agencję NASA Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zakazały NASA jakiejkolwiek współpracy z Chinami. Stacja Tiangong jest kamieniem milowym dla Chin, które chcą stać się potęgą kosmiczną i dorównać największemu rywalowi w tej dziedzinie, jakim jest USA.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!