Reklama

Nawigacja

Chińsko-rosyjskie wzmocnienie nawigacji satelitarnej. W planach nowe stacje naziemne

Autor. Roskosmos

Pekin i Moskwa zacieśniają współpracę w zakresie nawigacji satelitarnej. W perspektywie najbliższych miesięcy dojdzie do budowy łącznie sześciu stacji naziemnych - trzech chińskiego systemu BeiDou na terenie Rosji i adekwatną liczbę centrów rosyjskiego GLONASS w Chinach. Agencje kosmiczne obu krajów powiększając infrastrukturę stawiają za cel zwiększenie dokładności działania wymienionych GNSS oraz kompatybilności pomiędzy nimi.

Reklama

Dziennik The South China Morning Post poinformował, w ślad za chińskimi i rosyjskimi agencjami, że doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Federacją Rosyjską a Chińską Republiką Ludową. Zgodnie z jej zapisami narodowe systemy globalnej nawigacji satelitarnej (GNSS) będą działały jeszcze "bardziej spójnie i dokładnie". Do realizacji tego zamierzenia zostały zapowiedziane konkretne kroki do wykonania.

Reklama

Wiadomo między innymi to, że Rosja zezwoli stronie chińskiej na budowę trzech stacji naziemnych sieci BeiDou na terenie FR - w Obninsku, Irkucku i Pietropawłowsku Kamczackim. Co jest jeszcze ważniejsze - będą to pierwsze chińskie centra BeiDou w Rosji. Z kolei GLONASS powiększy swą infrastrukturę terenową o stacje w Changchun, Urumczi i Szanghaju. Jurij Borysow, szef państwowej korporacji Roskosmos, powiedział, że jednoczesne wykorzystanie chińskich i rosyjskich systemów GNSS wpłynie dla użytkowników końcowych poprzez zwiększenie dokładności niezawodności w nawigacji. Co ciekawe, mają zostać również podjęte działania mające na celu standaryzowania, wprowadzenia interoperacyjności pomiędzy GLONASS i BeiDou.

Czytaj też

Chińska Republika Ludowa od ponad dwudziestu lat buduje własny system GNSS, będącym jednym z czterech tego typu rozwiązań na świecie o zasięgu globalnym. W 2020 roku miało miejsce wyniesienie ostatniego, 59 satelity (przy czym część satelitów wycofano, konstelacja zawiera również urządzenia eksperymentalne), co oznaczało zarazem, że system uzyskał status sieci o zasięgu globalnym.

Reklama

W zastosowaniach cywilnych odbiorniki BeiDou wykorzystywane są wśród klientów indywidualnych, w przedsiębiorstwach i spółkach publicznych. Na podstawie nawigacji BeiDou działają chińskie służby - nie tylko porządkowe, ale również i zarządzania kryzysowego i te odpowiedzialne za transport lądowy, morski oraz powietrzny.

Czytaj też

Z kolei GLONASS (Uragan) jest projektem z radzieckim rodem, gdyż jeszcze w trakcie istnienia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zaczęto na GEO rozmieszczać pierwsze instrumenty nawigacji satelitarnej. Opracowywane są przez spółkę Informacyjne Systemy Satelitarne im. Reszetniewa (Informacyonnyje sputnikowyje sistiemy imieni akadiemika M.F. Rieszetniowa). Podobnie jak w amerykańskim i chińskim systemie GNSS, z rosyjskiego GLONASS korzystają zarówno użytkownicy cywilni, rządowi, jak i wojskowi, którzy mogą liczyć na największą dokładność w pozycjonowaniu.

Najnowsza, trzecia generacja satelitów (oznaczona literą "K" w nazwie) rozbudowywana jest od 2011 roku. Kolejne urządzenia wynoszono w listopadzie 2014, październiku 2020 i lipcu br. GLONASS-K cechuje się dłuższą żywotnością (do 10 lat), czy też szybszą prędkością transmisji danych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama