Obserwacja Ziemi
Chiny wyniosły nową partię satelitów teledetekcyjnych
Chiny wystrzeliły rakietę nośną Długi Marsz-4B, która umieściła na orbicie okołoziemskiej nową grupę satelitów teledetekcyjnych Yaogan – podała chińska agencja prasowa Xinhua. Eksperci twierdzą, że satelity te mogą być wykorzystywane do celów wojskowych.
Rakieta Długi Marsz 4B została wystrzelona we wtorek (tj. 3 września br.) o godz. 9:22 czasu pekińskiego (3:22 czasu polskiego) z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan. Chińskie media potwierdziły, że grupa satelitów weszła na wyznaczoną orbitę.
Patch for Yaogan-43 (01) group, launched in August, and Yaogan-43 (02), launched Sep. 3. Nine stars/satellites on the first launch; six indicated on the second. pic.twitter.com/saP6lGfqjT
— Andrew Jones (@AJ_FI) September 3, 2024
”Będą one wykorzystywane głównie do testowania nowych technologii dla systemu konstelacji (satelitów komunikacyjnych - PAP) na niskiej orbicie” - czytamy na stronie XinhuaNet. Do tej pory nie ujawniono liczby satelitów.
Satelity Yaogan to urządzenia oparte na technologii radaru z syntetyczną aperturą, która obecnie są niezwykle przydatne dla sił zbrojnych państw. SAR wyróżnia się bowiem zdolnością prowadzenie obserwacji w warunkach nikłej widoczności – nawet w sytuacji pełnego zachmurzenia, zadymienia oraz w nocy.
Jak informuje portal SpaceNews, satelity Yaogan mogą być przeznaczone m.in. do celów wojskowych. Strona chińska nie ujawnia szczegółów dotyczących ich zastosowania. Przez ekspertów opisywane są jako urządzenia, które mogą wykonywać pomiary gruntów, szacować plony, badać zmiany pogodowe, a także wykrywać środowiska elektromagnetyczne.
Warto również przypomnieć, że Chiny planują również budowę megakonstelacji komunikacyjnej o nazwie Guowang, co oznacza „sieć narodowa”, która będzie składać się z 13 tys. satelitów. Ma być to chińska odpowiedź na system Starlink amerykańskiej firmy SpaceX.