Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny zwiększają sieć satelitów teledetekcyjnych

Autor. China Aerospace Science and Technology Corporation

Chińska Republika Ludowa powiększyła sieć swoich satelitów teledetekcyjnych. Nowa jednostka trafiła na orbitę na pokładzie systemu nośnego Chang Zheng 4B (Długi Marsz).

18 lipca br. Chiny przeprowadziły kolejny udany lot orbitalny. Tym razem wydarzenie dotyczyło wyniesienia nowego satelity przeznaczonego do obserwacji Ziemi. Start został przeprowadzony z kompleksu startowego Taiyuan, znajdującego się w północnej części Państwa Środka. Chińska Korporacja Nauk Lotniczych i Technologii (CASC) potwierdziła, że wyniesienie zakończyło się powodzeniem.

Reklama

Celem opisywanego lotu rakiety Chang Zheng 4B było umieszczenie w przestrzeni okołoziemskiej satelity teledetekcyjnego Gaofen-11 E. Ma on zwiększyć chińskie możliwości obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości. Nowa jednostka rozszerza tym samym budowaną przez Państwo Środka konstelacje satelitarną o nazwie CHEOS (China High-resolution Earth Observation System). Jak to bywa w przypadku chińskich misji, nie podano szczegółowych informacji na temat dokładnych zdolności wystrzelonego satelity.

Z dostępnych informacji wynika, że nowe urządzenie na orbicie zapewni Chinom wsparcie w wielu dziedzinach, w tym m.in. planowaniu przestrzennym, rolnictwie, zapobieganiu katastrofom czy w działaniach z zakresu monitorowania zmian klimatu. Eksperci zwracają uwagę, na to że brak szczegółowych informacji o rozdzielczości satelity i jego możliwości wskazuje na częściowe przeznaczenie dla odbiorców wojskowych.

Reklama

Obecnie na orbicie znajduje się ponad 30 satelitów z serii Gaofen w stanie operacyjnym. Część z nich została wyposażona w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Pierwszy z satelitów Gaofen został wyniesiony w kwietniu 2013 r. Od tego czasu Państwo Środka systematycznie zwiększa na robicie okołoziemskiej liczebność tych jednostek teledetekcyjnych. Rozwój programu sieci tychże satelitów znalazł się na liście najważniejszych projektów dla Chin w dziedzinie nauki i technologii.

Opisywane wydarzenie to już 33. lot orbitalny Chin w obecnym roku kalendarzowym. W styczniu CASC oświadczyło, że planuje wykonać ok. 100 startów swoich rodzimych rakiet, natomiast obecny wynik i częstotliwość przeprowadzanych wystrzeleń wskazuje, że Państwo Środka może mieć problem z osiągnięciem wyznaczonego celu. Niemniej w dalszym ciągu tylko Stany Zjednoczone mogą pochwalić się lepszymi wynikami w tym zakresie.

Reklama

Do najważniejszych misji, które udało się zrealizować Chinom w br., należy zaliczyć Change’ 6. W ramach tego historycznego przedsięwzięcia sprowadzono na Ziemię próbki księżycowego regolitu, który po raz pierwszy został pobrany z niewidocznej (z perspektywy naszej planety) części Srebrnego Globu. Przed Państwem Środka jeszcze wiele istotnych startów, natomiast jednym z najważniejszych będzie debiut nowego systemu nośnego Chang Zheng 12.

System będzie w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską do 12 ton oraz 6 ton na 700-kilometrową orbitę synchroniczną ze Słońcem. Wprowadzenie rakiety do użytku zwiększy możliwości Chin w zakresie rozwoju swoich konstelacji satelitarnych. Opisywane informacje ponownie udowadniają, że Państwo Środka regularnie zwiększa swoje zdolności kosmiczne, coraz poważniej zagrażając amerykańskiej hegemonii.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!