Reklama

Obserwacja Ziemi

Europa: powstanie nowa konstelacja satelitarna

Autor. Ministerio de Ciencia e Innovación/Ministerstwo Nauki i Innowacji Hiszpanii

W ostatnim czasie hiszpańskie Ministerstwo Nauki i Innowacji podpisało porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną dotyczące budowy nowej konstelacji satelitów o nazwie Atlantic Constellation (Constelación Atlántica). Nowa infrastruktura będzie składać się z 16 małych satelitów obserwacyjnych, które posłużą do monitorowania skutków zmian klimatu.

Reklama

W ostatnich dniach na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Nauki i Innowacji został zamieszczony komunikat dotyczący podpisanego z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) porozumienia o zarządzanie techniczne ESA przy budowie nowej konstelacji satelitarnej - Atlantic Constellation (Constelación Atlántica). Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu, infrastruktura będzie składać się z 16 małych satelitów obserwacyjnych, które pomogą w monitorowaniu zmian klimatu i ich skutków. Projekt zakłada, że 8 jednostek zostanie opracowanych w Hiszpanii, natomiast reszta w Portugalii. Atlantic Constellation to koszt 40 mln EUR dla każdego z państw.

Reklama

Porozumienie zostało podpisane podczas spotkania tzw. PERTE Alliance for Aerospace, czyli organu skupiającego przedstawicieli różnych departamentów ministerialnych i przedstawicieli z hiszpańskiej branży aerospace. Jak poinformowano, nowa konstelacja będzie uzupełnieniem unijnego programu Copernicus, który zakłada monitoring naszej planety i środowiska. Według strony hiszpańskiej, satelity będą wykonywały zobrazowania co trzy godziny

Czytaj też

Sprawę skomentowała Diana Morant, hiszpańska minister nauki i innowacji, która w swoim wpisie na platformie X (dawniej Twitter) zakomunikowała, że podpisane porozumienie z ESA "jest przykładem zaangażowania rządu (Hiszpanii - red.) w nowe narzędzia, które pomagają chronić życie ludzi w obliczu zjawisk spowodowanych zmianami klimatycznymi".

Reklama

Warto dodać, że budowa 8 satelitów będzie finansowana przez Madryt w ramach strategicznego programu PERTE (Projects for Economic Recovery and Transformation), zakładającego współpracę podmiotów publicznych i prywatnych w celu promowanie i rozwoju projektów, które mogą pobudzić wzrost gospodarczy Hiszpanii. W komunikacie ministerialnym możemy przeczytać, że w ostatnim czasie rząd zwiększył inwestycje publiczne w PERTE do wysokości 2,71 mld EUR.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Innowacji Hiszpanii / Europeanspaceflight.com

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!