Reklama

Świat

Hiszpania nowym sygnatariuszem Artemis Accords

Autor. NASA

We wtorek (30 maja br.) Hiszpania stała się 25. państwem, które przystąpiło do Artemis Accords, czyli porozumienia określającego ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. W wydarzeniu wzięli udział m. in. administrator NASA Bill Nelson, Pedro Sánchez, będący premierem Hiszpanii oraz Diana Morant, hiszpańska minister nauki i innowacji, która złożyła podpis w imieniu państwa.

Reklama

We wtorek, 30 maja br. w Pałacu Moncloa w Madrycie, Diana Morant, hiszpańska minister nauki i innowacji, podpisała Artemis Accords, czyli międzynarodowe porozumienie określające ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. W wydarzeniu, oprócz wyżej wymienionej minister, udział wzięli również przedstawiciele amerykańskiej dyplomacji, tj. administrator NASA Bill Nelson, Julissa Reynoso, ambasador USA w Hiszpanii i Andorze oraz Karen Feldstein, zastępca administratora NASA ds. stosunków międzynarodowych i międzyagencyjnych. Ze strony Hiszpanii natomiast, obecny był premier - Pedro Sánchez.

Reklama
Reklama

W trakcie spotkania głos zabrał premier Sánchez, który stwierdził, że przestrzeń kosmiczna jest przykładem międzynarodowej współpracy i priorytetem dla Hiszpanii. Dodał, że obecnie możemy być świadkami zaangażowania rządu Hiszpanii w kluczowy sektor, który generuje możliwości i wysokiej jakości zatrudnienie. Według decydenta, domena kosmiczna stanowi również priorytetowy i strategiczny obszar, niezbędny do ochrony społeczeństwa.

Czytaj też

Administrator NASA natomiast, podkreślił znaczenie partnerstwa Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii w przestrzeni kosmicznej, które jest widoczne od dziesięcioleci, natomiast podpisanie Artemis Accords przenosi kooperację na wyższy poziom. "Jako najnowszy członek rodziny Artemis Accords, Hiszpania będzie chronić nasze wspólne ideały, pomagając zapewnić, że szybka ekspansja ludzkości w kosmos odbywa się w sposób pokojowy, bezpieczny i przejrzysty" - dodał Bill Nelson.

W kwestii zdolności kosmicznych nowego sygnatariusza Artemis Accords, warto zauważyć, że ostatnie lata pokazują duże możliwości oraz chęci do stania się istotnym graczem w trwającym wyścigu kosmicznym. Ważnym krokiem dla Hiszpanii było ustanowienia krajowej agencji kosmicznej AEE (Agencia Espacial Española), co nastąpiło w marcu br. Według informacji podanych przez minister Morant, Hiszpańska Agencja Kosmiczna będzie dysponowała budżetem 700 mln EUR w 2023 r. Państwo jest również ważnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a dwójka hiszpańskich naukowców została wybrana do grona astronautów ESA w 2022 r.: Pablo Álvarez Fernández (astronauta) oraz Sara García Alonso (rezerwowa astronautka).

Czytaj też

Artemis Accords to porozumienie ustanowione przez NASA, w koordynacji z Departamentem Stanu USA, w 2020 r. Dokument określa zasady współpracy między narodami w zakresie badań kosmosu, w obszarze cywilnej eksploracji oraz pokojowego wykorzystania Księżyca, Marsa. Ponadto zapisy porozumienia odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, a mianowicie podstaw międzynarodowego prawa kosmicznego. Pierwszymi państwami, które podpisały porozumienia były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie, natomiast przed Hiszpanią, Artemis Accords zostało podpisane przez Republikę Czeską.

Źródło: NASA/Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!